Efedryna

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C(C1=CC=CC=C1)O)NC

Inne nazwy substancji

2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-ol, efka, Herbal XTC, Ephedrinum

Odmiany nazwy substancji

efedryny, efedrynę, efedryną, efedrynie, efki, efce, efką


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/efedryna

Informacje ogólne[edytuj]

Efedryna to organiczny związek chemiczny, pochodna fenyloetyloaminy. Jest prekursorem narkotykowym, ma również właściwości psychoaktywne sama w sobie. Działa jako stymulant OUN.

Efedryna w swojej naturalnej postaci, znana jako má huáng w tradycyjnej medycynie chińskiej, została udokumentowana w Chinach od czasów dynastii Han (206 p.n.e. - 220 n.e.) jako środek przeciwastmatyczny i pobudzający. W 1885 r. chemiczna synteza efedryny została po raz pierwszy przeprowadzona przez japońskiego chemika organicznego Nagai Nagayoshi w oparciu o jego badania nad tradycyjnymi japońskimi i chińskimi lekami ziołowymi. Przemysłowa produkcja efedryny w Chinach rozpoczęła się w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to firma Merck rozpoczęła marketing i sprzedaż leku jako efedryny. Eksport efedryny z Chin na Zachód wzrósł z 4 do 216 ton w latach 1926-1928.

Efedryna stała się bardzo popularnym i skutecznym lekiem na astmę, szczególnie dlatego, że w przeciwieństwie do adrenaliny (do tego czasu standardowej terapii), może być podawana doustnie. Efedryna w leczeniu astmy osiągnęła swój zenit pod koniec lat 50-tych XX wieku, od kiedy to nastąpił stopniowy i nieunikniony spadek jej terapeutycznego zastosowania.

Z głównego nurtu medycyny efedryna przeniosła się do strefy zmierzchu narkotyków ulicznych i suplementów diety. Produkty z efedryny i efedryny są obecnie zakazane lub ściśle regulowane w wielu krajach, ponieważ są one głównym źródłem produkcji uzależniającego związku metamfetaminy i są związane z poważnymi zdarzeniami niepożądanymi, takimi jak zawały serca i udary mózgu.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Czystą Efedryne można uzyskać poprzez ekstrakcje z krzewu Przęśli Chińskiej (ephedra sinica). Śladowe ilości występują także w igłach Cisu Pospolitego.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W medycynie efedryna bywa stosowana w leczeniu zapaści, wstrząsu i niedociśnienia jako środek hipertensyjny oraz jako lek wykrztuśny na receptę. Dostępne są również preparaty w postaci kropli do nosa, przepisywane w stanach zapalnych błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Działanie psychoaktywne efedryny jest wykorzystywane w celu uzyskania stymulacji, pobudzenia i zwiększenia produktywności. Efedryna jest również prekusorem narkotykowym, używanym do nielegalnej produkcji innych pochodnych fenyloetyloaminy.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Efedryna podawana może być podskórnie, domięśniowo, donosowo, a także doustnie w postaci syropu lub drażetek.

Zagrożenia obejmują głównie nadmierny wzrost akcji serca i ciśnienia krwi, a także zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Nielegalnie sprzedawane sa postacie tussipectu w kapsach i efedryna iniekcyjna w "strzalach". Najlatwiej efedryne dostac na silowniach lub na allegro w roznych spalaczach np: ECA lub T5

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Efedryna jest podstawioną amfetaminą i strukturalnym analogiem metamfetaminy. Od metamfetaminy różni się jedynie obecnością grupy hydroksylowej (-OH).

Efedryna jest aminą sympatykomimetyczną i podstawioną amfetaminą. Jej struktura molekularna jest podobna do fenylopropanolaminy, metamfetaminy i epinefryny (adrenaliny). Pod względem chemicznym jest to alkaloid o szkielecie fenetyloaminowym występujący w różnych roślinach z rodzaju Ephedra (rodzina Ephedraceae). Działa głównie poprzez zwiększenie aktywności noradrenaliny (noradrenaliny) na receptorach adrenergicznych. Najczęściej sprzedawana jest w postaci chlorowodorku lub soli siarczanowej.

Efedryna wykazuje izomeryzm optyczny i ma dwa centra chiralne, co daje cztery stereoizomery. Zgodnie z konwencją, para enancjomerów o stereochemii (1R,2S) i (1S,2R) nazywana jest efedryną, podczas gdy para enancjomerów o stereochemii (1R,2R) i (1S,2S) nazywana jest pseudoefedryną. Efedryna jest podstawioną amfetaminą i strukturalnym analogiem metamfetaminy. Od metamfetaminy różni się jedynie obecnością grupy hydroksylowej (-OH).

Podstawowy mechanizm działania efedryny polega na zwiększaniu aktywności katecholamin w receptorach adrenergicznych alfa, beta-1 i beta-2. Działa ona również jako NDRA (środek uwalniający noradrenalinę i dopaminę).

Efedryna, amina sympatykomimetyczna, działa na część współczulnego układu nerwowego (SNS). Główny mechanizm działania polega na pośredniej stymulacji układu receptorów adrenergicznych poprzez zwiększenie aktywności noradrenaliny w postsynaptycznych receptorach α i β. Obecność bezpośrednich interakcji z receptorami α jest mało prawdopodobna, ale nadal kontrowersyjna. [L-efedryna, a w szczególności jej stereoizomer norpseudoefedryna (który jest również obecny w Catha edulis) ma pośrednie działanie sympatykomimetyczne, a ze względu na zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, jest stymulantem OUN podobnym do amfetaminy, ale mniej wyraźnym, ponieważ uwalnia noradrenalinę i dopaminę w istocie czarnej.

Obecność grupy N-metylowej zmniejsza powinowactwo wiązania z receptorami α w porównaniu z norefedryną. Efedryna wiąże się jednak lepiej niż N-metyloefedryna, która ma dodatkową grupę metylową przy atomie azotu. Również orientacja steryczna grupy hydroksylowej jest ważna dla wiązania receptora i aktywności funkcjonalnej.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Kanada[edytuj]

Efedryna może być sprzedawana do celów oddechowych w 8-miligramowych dawkach OTC.

Polska[edytuj]

W Polsce efedryna jest prekursorem grupy I-R. Dostępna wyłącznie na receptę.

Szwecja[edytuj]

Efedryna jest lekiem wydawanym na receptę.

Stany Zjednoczone[edytuj]

Efedryna jest kontrolowana na mocy ustawy o zwalczaniu epidemii metamfetaminy z 2005 r. i można ją kupić za ladą we wszystkich stanach USA. Wszystkie zakupy pseudoefedryny, efedryny i fenylopropanolaminy są przechowywane i utrzymywane w stanowych bazach danych, aby zapewnić, że żadna osoba nie może przekroczyć dziennych i miesięcznych progów. Dzienny limit wynosi 3,6 g każdej z tych substancji i 9 g na okres 30 dni. Produkty z pseudoefedryną można również kupić w większych ilościach na ważną receptę.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.