Etylofenidat

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCOC(=O)C(C1CCCCN1)C2=CC=CC=C2

Inne nazwy substancji

2-fenylo-2-(piperydyn-2-ylo)octan etylu, EPH

Odmiany nazwy substancji

etylofenidatu, etylofenidatem, etylofenidatowi, etylofenidacie


Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Leczenie ADHD oraz innych problemów z koncentracją.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Substancja ta daje motywację, lekką euforię(w wyższych dawkach) oraz podnosi libido. Jednak używanie etylofenidatu w celach rekreacyjnych nie jest częstą praktyką, bowiem przy dawkach dających silniejszą euforię często pojawiają się już dokuczliwe skutki uboczne, o których mowa dalej.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania[edytuj]

- doustnie, - podjęzykowo (niezalecana), - donosowo (niezalecana).

Dawkowanie:[edytuj]

5-10 mg: Poprawa zdolności koncentracji i chęci do działania. 10-20mg: Działanie jest wyraźniej wyczuwalne, może pojawić się stymulacja fizyczna oraz niemożność usiedzenia w jednym miejscu. 20-50mg: To samo co przy dawkach 10-20mg - z tym, że narasta intensywność efektów. 50-100mg: Nie zaleca się przyjmowania takich dawek na raz - ujawnia się coraz więcej skutków ubocznych, m.in.: roztrzęsienie, niemożność skupienia uwagi, anhedonia, wazokonstrykcja... 100mg+: Jak wyżej, po ustaniu działania mogą pojawić się nie przyjemnie dolegliwości tj. ból głowy, niemożność skupienia. Tzw. "zjazd". Powyższe wartości dla podania doustnego.

Dawkowanie etylofenidatu jest podobne do dawkowania metylofenidatu.

Zagrożenia[edytuj]

Przy niskich dawkach efekty uboczne są znikome. Często już w dawkach od 5 mg pojawia się wazokonstrykcja. Przy jeszcze wyższych roztrzęsienie, podwyższony puls/ ciśnienie krwi oraz bezsenność.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Etylofenidat jest bardzo łatwo kupić w sklepach internetowych przez jego legalny status. Najprawdopodobniej zniknie niemal całkowicie z rynku od 1 lipca 2015 kiedy to wchodzi nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, przez którą to etylofenidat stanie się nielegalny.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Substancja z grupy piperydyn, jego struktura zawiera szkielet fenyloetyloaminy. Strukturalnie podobny do metylofenidatu. Występuję pod postacią różnych izomerów, które różnią się swoim działaniem. Jest psychostymulantem, który działa poprzez inhibicję wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy przez neurony presynaptyczne oraz zwiększa uwalnianie tych monoamin do przestrzeni pozaneuronalnej. W przeciwieństwie do metylofenidatu jest bardziej selektywny względem dopaminy.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Przy stosowaniu małych dawek ryzyko uzależnienia jest bardzo niskie. Jednak przy większych może pojawić się uzależnienie psychiczne. Jednak w związku z jego subtelnym działaniem łatwo go odstawić.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

W chwili obecnej jest legalny na terenie RP, jednak zostanie wpisany na listę substancji nielegalnych podczas najbliższej nowelizacji o przeciwdziałaniu narkomanii.

Inne kraje[edytuj]

Etylofenidat jest nielegalny w następujących krajach : Szwecja, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Austria, Dania.


Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.