GBL

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]O=C1CCCO1

Inne nazwy substancji

gammabutyrolakton, dihydro 2(3H)-furanon, giebel, gwałciocha, gebels

Odmiany nazwy substancji

gieblowi, giebla, gieblem, gieblu, gebelsowi, gebelsem, gebelsa, gebelsie, gammabutyrolaktonem, gammabutyrolaktonu, gammabutyrolaktonie, gwałciochy, gwałciochą, gwałciochę, gwałciosze

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/GBL

Informacje ogólne[edytuj]

Substancja używana jako rozpuszczalnik, pomocna np. w czyszczeniu aluminiowych felg samochodowych, znajduje też zastosowanie jako używka wywołująca rozluźnienie.

Młodzież zapomina jednak o jej skutkach ubocznych: zatruciach układu pokarmowego, utracie przytomności, śpiączce, poparzeniu strun głosowych, po dużym przedawkowaniu może nastąpić zgon. O przedawkowanie nietrudno, bo już dawka 10 ml może być śmiertelna.

Moda na GBL dotarła do Polski wraz z powracającą z Wysp emigracją. W londyńskich klubach zażywanie substancji przez młodzież jest powodem kilkunastu interwencji medycznych podczas jednego weekendu. Do szpitali trafiają osoby w stanie śpiączki po przedawkowaniu. Dlatego brytyjskie władze przymierzają się do wycofania GBL z legalnego obrotu.

- To groźne substancje, na szczęście problem z ich zażywaniem nie jest jeszcze w Polsce masowy - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. - Monitorujemy sytuację. Musimy mieć pewność, czy GBL to tylko krótkotrwała moda, czy może przerodzić się w poważny problem.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Otrzymywanie GBL z THF:

Dwa sposoby otrzymywania gamma-butyrolaktoru z tetrahydrofuranu. Jedna za pomocą NaBrO3, a druga za pomocą KMnO4.

Otrzymywanie γ-butyrolaktonu (GBL) z tetrahydrofuranu przy użyciu Br2 jako utleniacza

Do ciągle mieszanej (mieszadło) mieszaniny 7,2g (0,1 mola) tetrahydrofuranu (THF) w 100ml wody dodano 15,1g bromianu sodu (NaBrO3) i 13,6g (0,1 mola) wodorosiarczanu potasu (KHSO4). Temperaturę mieszaniny utrzymywano przy 25-30°C. Mieszanie kontynuowano przez 16 godzin w temp. pokojowej dopóki cały THF przereagował. Następnie dodano 140-150ml 10% roztworu siarczan(IV) sodu (Na2SO3; by usunąć nadmiar utworzonego wolnego bromu) i 13,6g wodorosiarczanu potasu. Mieszaninę ochłodzono i przemywano 5x30ml dichlorometanem (CH2Cl2). Organiczną warstwę wysuszono nad bezwodny siarczanem(VI) magnezu (MgSO4), przesączono pod ciśnieniem i przedestylowano otrzymując γ-butyrolakton (GBL, temp. wrz. 204-205°C @ 760mm) z wydajnością 73%.

Mechanizm:

Obok GBL powstaje także kwas butano-1,4-diowy (HOOC-CH2-CH2-COOH) w wydajności 11%

NaBrO3 pełni rolę łagodnego utleniacza tworząc małe ilości wolnego bromu.

2,5 Br2 --> 5 Br-

5 Br- + BrO3- + H+ --> 3 Br2 + 3 H2O

Źródło: Tetrahedron 56, 1905-1910 (2000)

Otrzymywanie γ-butyrolaktonu z tetrahydrofuranu przy użyciu nadmanganianu potasu jako utleniacza

Do stężonego wodnego roztworu KMnO4 dodawano Al2O3 w stosunku 20:80 otrzymując pastę którą następnie ucierano w stosunku 1:1 z pięciowodnym hydratem siarczanu(VI) miedzi (CuSO4·5H2O) by uzyskać jednorodną mieszaninę. THF (2mmol) dodawano porcjami do utleniacza (~4g) w 25ml okrągłodennej kolbie wyposażonej w magnetyczne mieszadło. Mieszano przez 6 godzin w temp. pokojowej, a następnie przemyto minimalną ilością rozpuszczalnika (np. CH2Cl2) i przedestylowano otrzymując GBL o wysokiej czystości i wydajności 70%.

Źródło: Tetrahedron 42, 5833-5836 (2001)


Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Substancja nadaje się na imprezy taneczne, domówki a także do zażywania solo. W zależności od dawki, GBL może działać pobudzająco, euforyzująco i w końcu silnie usypiająco. Efekty najbliżej można porównać do alkoholu, lecz działanie jest wyraźnie inne od niego. Najczęściej działa oszałamiająco, euforycznie, przy dobrze dobranej dawce. Wyraźnie działa empatogennie. Wszystko wydaje się ciekawe. Na niektórych działa w sposób afrodyzjakalny, aczkolwiek seks jest tutaj zaspokojeniem typowo "zwierzęcej" potrzeby, nie ma miejsca dla jakichś wyższych uczuciowo doznań.

Inne zastosowania[edytuj]

Ten rozpuszczalnik, choć któż by się spodziewał, ma także zastosowanie w usuwaniu zanieczyszczeń z barwników, farb, smarów czy atramentu. Rozpuszcza także niektóre tworzywa sztuczne. Bywa stosowany jako ,,pigułka gwałtu". Wykorzystanie przemysłowe GBL ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Jednym z zastosowań tego związku jest jego wykorzystanie do syntezy butyrolaktamów. Drugim z jego zastosowań jest wykorzystanie jako rozpuszczalnika i środka czyszczącego. GBL jest wykorzystywany jako rozpuszczalnik poliakrylonitryli, octanu celulozy, metakrylanów i polistyrenu. Inne zastosowania dotyczą wykorzystania do produkcji herbicydów i środków farmaceutycznych. Jest on również wykorzystywany jako związek pośredni w syntezie DL-metioniny, piperydyny, kwasu fenylomasłowego i kwasu tiomasłowego. Biorąc pod uwagę zastosowania szczegółowe, dotyczą one usuwania wszystkich typów farb, tłuszczów, olejów, kleju, emalii, tuszu, rdzy, żywicy, gumy do żucia, graffiti, lakieru do paznokci; czyszczenia felg aluminiowych, hamulców, głowic drukujących, płytek drukowanych; usuwania chwastów, rozpuszczania polimerów oraz szerokiego zastosowania w przemyśle galwanotechnicznym. GBL w zależności od metody produkcji i stopnia jego oczyszczenia sprzedawany w różnych stopniach czystości. GBL wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych ma czystość co najmniej 99,0 %. W przypadku GBL do zastosowań w przemyśle elektronicznym czystość wynosi 99,7 % lub nawet 99,9 %.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

GBL jest substancją, którą niebywale łatwo jest przedawkować, dlatego NIE WOLNO odmierzać go 'na oko', lub co gorsza dolewać go innym osobom bez ich wiedzy. W celu prawidłowego dawkowania GBL powinno się stosować małą strzykawkę lub jakąś miareczkę o odpowiednio małej skali. GBL należy brać odpowiedzialnie. Jest to najważniejsza zasada. GBL jest gęstszy od wody i opada na dno szklanki. Przed spożyciem wstrząsnąć. GBL przeżera plastik, więc należy odpowiednio dobrać pojemnik. Warto myć ręce po aplikacji, chyba że ktoś lubi odciśnięte na klawiaturze linie papilarne i wyżarte klawisze. Działanie narkotyku GBL utrzymuje się średnio do trzech godzin.

1-1,5ml - działanie jest lekko wyczuwalne, może wystąpić delikatne pobudzenie i poprawa humoru. Działanie porównywalne do dwóch piw.

1,5-2,5ml - działanie mocno wyczuwalne, bardzo dobry humor aż do euforii (szczególnie przy muzyce), zawroty głowy, chęć rozmowy. Czasem duże pobudzenie seksualne. Trzeźwość umysłu większa niż w przypadku alkoholu. Równoważnik 4-5 piw.

2,5ml i więcej - chwila euforii, a następnie potężna potrzeba snu. Opadanie powiek, przysypianie. Przy większych dawkach można dosłownie zasnąć na stojąco. Jest to w zasadzie objaw przedawkowania. Czasem dochodzą do tego wymioty, drgawki, niekontrolowane zachowanie przy braku świadomości. Po większej dawce człowiek często zapada w kilkugodzinny sen, po którym budzi się całkiem trzeźwy.

Efekty pojedynczej dawki utrzymują się od 45 min do 1,5 godziny, czasem 2 godzin. Ogólnie można powiedzieć, że mniejsze dawki działają euforyzująco, a większe mocno odurzająco. Dawki powyżej 2,5ml nie są dla ludzi nieobytych z GBL-em, bo po prostu można sobie zrobić krzywdę.

Substancji GBL pod żadnym pozorem kategorycznie nie należy łączyć z alkoholem (ich działanie kumuluje się, potęguje i w większości przypadków impreza ma swój koniec). Nawet gdy ma się wrażenie, że działanie substancji już zeszło, nie należy przyjmować kolejnej porcji przed upływem 2 godzin od poprzedniej polewki (łatwo o przedawkowanie).

Uwaga! Dawkowanie różni się w zależności od osoby - niektórzy zasypiają już przy 1,5ml, inni nic nie czują po 3ml

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Niemal nieosiągalny w sprzedaży ulicznej.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

- Wpływ GBL na hormon wzrostu

Wikipedia podaje, że GHB (do którego nasz GBL jest metabolizowany w organizmie) pobudza wydzielanie hormonu wzrostu. Efekt ten związany jest z oddziaływaniem GHB na receptory muskarynowe, poprzez zwiększone wydzielanie acetylocholiny.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Przy odpowiednio długim i częstym zażywaniu można się uzależnić psychicznie i fizycznie. Objawy po zaprzestaniu brania po dłuższym ciągu to m.in. drgawki, pocenie się, zły nastrój lub nawet depresja, bezsenność, paranoje... Po kilku dniach abstynencji dolegliwości te mijają. Pomagają benzodiazepiny, oraz baclofen, który niweluje wszystkie objawy odstawienne gbl. Przerwanie długotrwałego ciągu poważnie zagraża życiu. Może wystąpić palpitacja serca oraz delirium.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

GBL traktowany jest przez służby państwowe na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu narkowanii, stosowanej w analogii. Ustawa nie zawiera przepisów wprost zakazujących tej substancji, jednak zakończenie wykazu II-P rozszerza zakres zastosowania ustawy na estry substancji w tym wykazie zawartych. Nie jest to klarowne rozwiązanie, albowiem estry wewnątrzcząsteczkowe (jakim w stosunku do GHB jest GBL) poza nazewnictwem różnią się znacznie od estrów "klasycznych" (te są zawsze produktem syntezy – łączenia ze sobą reagentów, gdy ester wewnątrzcząsteczkowy jest uboższą od swojego reagentu strukturą). Z uwagi na bezpieczeństwo naszych użytkowników radzimy na chwilę obecną traktować GBL jak gdyby groziły za jego posiadanie i rozprowadzanie kary przewidziane w ustawie dla GHB. Zobacz także Komunikat nr 32016 GIF


Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

GBL jest substancją, która została nadmieniona w pierwszej polskiej hipertekstowej powieści kolaboratywnej "Piksel Zdrój" [1], gdzie jeden z bohaterów aplikuje sobie oralnie płyn do irygacji pochwy (w celach rozrywkowych) i porównuje jego smak do GBL "Z trudem wstrzymuję wymioty, choć to i tak lukier w porównaniu z Ayahuaską, albo γ-butyrolaktonem popijanym rumuńską wódką z kartonu." [2]

W innym miejscu toczy się mikroopowieść, której bohaterem jest Bruno Giebelowicz, którego nazwisko jest oczywistym i bezposrednim nawiązaniem do GBL [3]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.