Ketamina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CNC1(CCCCC1=O)C2=CC=CC=C2Cl

Inne nazwy substancji

keta, 2-(2-chlorofenylo)-2-(N-metyloamino)cykloheksanon

Odmiany nazwy substancji

ketaminy, ketaminą, ketaminę, ketaminie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/ketamina

Informacje ogólne[edytuj]

Ketamina (2 chlorofenylo-2-metyloamino-cykloheksanon) to silny i szybko działający lek znieczulający ogólnie, będący pochodną fencyklidyny - substancji należącej do grupy środków psychodysleptycznych, określanych również jako dysocjanty. Szeroko stosowana jest w medycynie i - w szczególności - weterynarii jako lek do znieczulania przedoperacyjnego, a także rekreacyjnie jako psychodeliczny dysocjant.


Opracowania naukowe[edytuj]

Ketamina i metoksetamina – stary lek i jego nowa pochodna narkotyczna [1]

Zastosowanie antagonisty receptorów NMDA (N-metylo-D--asparaginianu) – ketaminy w leczeniu depresji lekoopornej [2]

Przypadek pacjenta uzależnionego od ketaminy [3]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Ketamina jest stosowana w medycynie i weterynarii jako lek do znieczulania przedoperacyjnego. Ponadto działa przeciwbólowo. Zastosowanie znalazła także w leczeniu chorób psychicznych - ciężkich postaci choroby afektywnej jedno- i dwubiegunowej. Bywa używana również w celu leczenia uzależnień od alkoholu i heroiny, ponieważ łagodzi objawy odstawienia. Niedługo być może stanie się lekiem antydepresyjnym, ponieważ z badań brytyjskich naukowców z Oxford Health NHS Foundation Trust oraz University of Oxford wynika, że ketamina łagodzi objawy depresji, nawet tej odpornej na leczenie.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Ketamina stosowana jest również jako środek odurzający. Wywołuje ona stan odrealnienia, uczucie oderwania od rzeczywistości oraz halucynacje wzrokowo-słuchowe, jak i czuciowe. Najsilniejszym skutkiem przyjęcia dużej dawki ketaminy jest tzw. K-hole. Jest to stan, w którym dochodzi do utraty kontaktu ze światem zewnętrznym oraz charakterystycznych, nieprzyjemnych doznań bliskich śmierci i koszmarów sennych (psychiatrzy porównują ten stan z objawami silnej schizofrenii). U osoby uzależnionej mogą pojawiać się tzw. flashbacks, czyli niespodziewane powroty przebytych wcześniej doznań psychotycznych, pomimo nieobecności ketaminy w organizmie.

Inne zastosowania[edytuj]

Ponieważ ketamina rozpuszcza się w wodzie i alkoholu oraz wywołuje niepamięć wsteczną, jest czasem stosowana w celach przestępczych jako substancja zniewalająca (obezwładniająca), określana popularnie „pigułką gwałtu” (date­rape drug) lub jako trucizna dla celów zbrodniczych . Przykładem może być zabójstwo żony za pomocą ketaminy dokonane w 2008 roku przez ratownika medycznego, szeroko nagłośnione w polskich mediach. W czasach zimnej wojny ketaminę próbowano wykorzystywać podczas przesłuchań jeńców jako tzw. „serum prawdy”, lecz ze względu na trudności w ocenie prawdomówności przesłuchiwanych, „badania” te szybko zostały przerwane. (za: Alkoholizm i Narkomania 2012, Tom 25, nr 3, s.320)

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Ketaminę jako narkotyk można przyjąć w formie płynu, tabletek, ampułek lub w postaci sproszkowanej, zwykle drogą doustną i donosową, rzadziej w formie zastrzyków. Ketamina, podobnie jak PCP i DXM, jest psychodelikiem dysocjacyjnym - substancją, której działanie polega głównie na redukowaniu lub blokowaniu (często w sensie fizycznym) sygnałów z mózgu do "świadomości". Przyjęta w dawce 0,5 g i wyższej, wywołuje krótkotrwałe (około piętnastominutowe) uczucie depersonalizacji, odrealnienia, oderwania od ciała. Osoba, która zażyła ketaminę, relacjonuje potem, że przeżyła podróż w głąb siebie, zwiedzała inne światy i miała zaburzone poczucie czasu (jego wydłużenie), czemu towarzyszyły barwne efekty wizualne (ketamina działa halucynogennie). Początek działania występuje po 5–10 minutach od podania i ustępuje po 1-3 godzinach.

Dawkowanie wg Erowid:[edytuj]

Dawkowanie ketaminy podawane może być ogólnie, lub w przeliczeniu na masę ciała, która ma w tym wypadku istotne znaczenie. W poniższych zestawiniach waga podawana jest w funtach, dla zachowania prostoty obliczeń ich zamiana na system metryczny w tabelce nie ma sensu, rekomendowane jest rozpoczęcie ewentualnego ustalanie dawkowania od przeliczenia masy ciała na funty (lb). Oprócz tradycyjnego podziału działanie wyczuwalne/progowe - lekko - średnio - mocno podawana jest także szacunkowa ilość substancji potrzebna do uzyskania stanu znanego jako K-Hole.

Donosowo

Działanie wyczuwalne: 0.1 mg / lb lub 10 - 15 mg

Lekko: 0.15 mg / lb lub 15 - 30 mg

Średnio: 0.3 mg / lb lub 30 - 75 mg

Mocno 0.5 - .75 mg / lb lub 60 - 125 mg

K Hole 1 mg / lb lub 100 - 250 mg


Wejście: 5-15 minut

Czas trwania: 45-60 minut

Efekty zejściowe: 1 do 3 godzinDoustnie

Działanie wyczuwalne: 0.3 mg / lb lub 40 - 50 mg

Lekko: 0.6 mg / lb lub 50 - 100 mg

Średnio: 0.75 - 2 mg / lb lub 75 - 300 mg

Mocno 1.5 - 2.5 mg / lb lub 200 - 450 mg

K Hole 3 - 4 mg / lb lub 500 + mg


Wejście: 5 - 20 minut (zależnie do zawartości żołądka)

Czas trwania: 90 minut

Efekty zejściowe: 4 do 8 godzinDoodbytniczo

Działanie wyczuwalne: 0.3 mg / lb lub 40 - 50 mg

Lekko: 0.6 mg / lb lub 50 - 100 mg

Średnio: 0.75 - 2 mg / lb lub 75 - 300 mg

Mocno 1.5 - 2.5 mg / lb lub 200 - 450 mg

K Hole 3 - 4 mg / lb lub 500 + mg


Wejście: 5 - 20 minut

Szczyt (peak): 30 - 60 minut

Czas trwania: 1 - 2 godziny

Efekty zejściowe: 1 do 4 godzin
Domięśniowo

Działanie wyczuwalne: 0.1 mg / lb lub 10 - 15 mg

Lekko: 0.15 mg / lb lub 15 - 30 mg

Średnio: 0.2 mg / lb lub 25 - 50 mg

Mocno 0.5 mg / lb lub 40 - 100 mg

K Hole 0.75 mg / lb lub 60 - 125 mg

Dawka anestetyczna 1 mg / lb lub 100 - 200 mg


Wejście: 1 - 5 minut (zależnie od dawki i miejsca wkłucia)

Czas trwania: 30 - 60 minut

Efekty zejściowe: 2 do 4 godzin
Ketamina - działania niepożądane

Działaniami niepożądanymi przyjmowania ketaminy są liczne uszkodzenia i choroby przewodu pokarmowego oraz układu moczowego, m.in. poszerzenie dróg żółciowych i ból brzucha oraz uszkodzenie nerek i pęcherza moczowego (zapalenie, włóknienie i powstawanie owrzodzeń). Szczególnie powinny uważać na nią osoby z niedokrwieniem mięśnia sercowego, gdyż możliwe jest zaostrzenie objawów choroby. Ponadto brytyjscy naukowcy z University College London wykazali, że przy długotrwałym stosowaniu ketaminy trwale upośledzone zostaje zapamiętywanie oraz kojarzenie faktów. Ponadto większość dostępnego na czarnym rynku narkotyku jest zanieczyszczona, między innymi amfetaminą, która ma „poprawić” wrażenia po zażyciu ketaminy, co jest jeszcze większym zagrożeniem dla zdrowia.

Ketamina stosowana w anestezjologii, bardzo często powoduje po wybudzeniu działania niepożądane w postaci oszołomienia, dreszczy, nudności, wymiotów, problemów z oddawaniem moczu, majaczenia / halucynacji, koszmarów sennych oraz lęku. Z tego powodu jest stosowana w medycynie coraz rzadziej. Istnieją również doniesienia o wywoływaniu przez ketaminę epizodów typu flashback.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Ketamina-50.png

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Ketamina jest substancją bezbarwną i bezwonną, która łatwo rozpuszcza się w wodzie i alkoholu oraz wywołuje niepamięć wsteczną. W związku z tym czasem (zwykle w celach przestępczych) jest stosowana jako substancja wywołująca zaburzenia świadomości

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Do uzależnienia psychicznego od ketaminy dochodzi wyjątkowo rzadko. Dzieje się tak, ponieważ często jej efekty nie są zbyt przyjemne, a gdy są, osoba zażywająca woli doznawać halucynacji w dużych odstępach czasowych, aby pozostawić sobie czas na przemyślenia. Ketamina nie jest więc traktowana jako środek codziennego użytku, gdyż jej ciągle stosowanie doprowadziłoby do całkowitego zerwania z rzeczywistością i osoba biorąca nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować w realnym świecie. Doszłoby do zaburzeń poznawczych i zerwania kontaktów międzyludzkich na rzecz przeżywania odrealnienia wywołanego tą substancją.

Jeśli jednak pojawia się zależność psychiczna i ketamina jest przyjmowana w krótkich odstępach czasu, a nawet codziennie, proces leczenia może odbywać się w ośrodku zamkniętym lub też przyjąć formę terapii grupowej, jak i indywidualnej pod opieką psychoterapeuty. Czasem włączane jest również leczenie farmakologiczne (benzodiazepiny), mające na celu zredukowanie nieprzyjemnych objawów psychicznych w postaci omamów, lęków i zaburzeń nastrojów, a także fizycznych, jak drżenia mięśni i niepokój ruchowy.

Należy również wspomnieć, iż są osoby, które potrafią godzić częste zażywanie ketaminy z normalnym życiem, zarówno społecznym, jak i prywatnym. Jednakże po latach zażywania dochodzi u nich do trwałych zaburzeń psychicznych (zazwyczaj o charakterze schizofrenicznym), które często są lekooporne. W takich sytuacjach również intensywna psychoterapia nie przynosi efektów.


Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Ketamina jest w Polsce substancją nielegalną, znajdującą się w grupie II-P substancji psychotropowych. Stosowana jest wyłącznie w lecznictwie zamkniętym w anestezjologii (preparat Ketanest) oraz w weterynarii.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.