Metoksetamina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]O=C1CCCCC1(C2=CC=CC(OC)=C2)NCC

Inne nazwy substancji

MXE, 2-(3-metoksyfenyl)-2-(etylamino)cykloheksanon, 3-MeO-2-Oxo-PCE

Odmiany nazwy substancji

metoksetaminy, metoksetaminą, metoksetaminę, metoksetaminieInformacje ogólne[edytuj]

Metoksetamina to pochodna eticyklidyny i należy do grup arylcykloheksamin i dysocjantów. Najpopularniejszym środkiem działającym jakkolwiek do niej podobnie jest DXM, acz jest on bogatszy w efekty halucynogenne, oraz ciężej wchodzi na ciało. W porównaniu do DXM, przy metoksetaminie występuje dużo większa świadomość, lepsza pamięć tripów, oraz krótsze działanie. Na następny dzień występuje efekt antydepresyjny. Długość działania zależy od dawki i jest to ok. 3-6h. Potem następuje zjazd, który rzadko trwa do 24h. Jest to dużo krótszy okres, niż w wypadku DXM.

Opracowania naukowe[edytuj]

R. Skowronek, R. Celiński, C. Chowaniec, A. Skowronek: Ketamina i metoksetamina – stary lek - jego nowa pochodna narkotyczna [1]

Agnieszka Wiesner, Aleksandra Tyl, Jolanta B. Zawilska: Metoksetamina – nowy związek psychoaktywny („dopalacz”) o silnym działaniu psychodysleptycznym [2]

M. Łukasik-Głębocka, K. Sommerfeld, A. Teżyk: Ostre zatrucie metoksetaminą – opis przypadku z wyznaczonymi stężeniami w surowicy i moczu [3]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Efekty:

  • poprawa humoru i samopoczucia
  • euforia/zachwyt
  • świetne poczucie ciała
  • odbiór muzyki na wysokim poziomie
  • dysocjacja


Do efektów należy także zaliczyć wizualizacje CEV (closed-eyes visuals) i OEV (opened-eyes visuals), lecz nie każdy ich uświadcza. Kwestia wybitnie osobnicza.

Zmiany w zachowaniu:

Osobę pod wypływem dawki do 50mg jest bardzo ciężko rozpoznać - oczy w porządku, świadomość w 100% jest zachowana, jedynie leciutko zaburzona mowa.

U osoby mocno porobionej - do 100mg - oczy mogą być lekko przeszklone, źrenice zwykle są w porządku, acz u niektórych użytkowników pojawia się lekkie zmniejszenie lub powiększenie. Za to tępy wyraz twarzy, wyraźne trudności z wysłowieniem się i poruszaniem się powodują, iż nawet osoba, która nie miała styczności z narkotykami może pokapować się, że coś jest nie w porządku.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Metoksetamina może być przyjmowana doustnie (połykana), podjęzykowo/przypoliczkowo, wciągana do nosa lub wstrzykiwana domięśniowo bądź dożylnie, jakkowiek ten ostatni sposób wydaje się szczególnie ryzykowny.

Raportowane przez użytkowników dawki i ich efekty różnią się bardzo znacząco, toteż wrażliwosc osobnicza może mieć tu kolosalne znaczenie, stąd zalecane jest asekuracyjne zaczynanie ewentualnych prób z tą substancją od bardzo małych dawek.

Dawkowanie wg Erowid:[edytuj]

Uwaga! Uwaga: wszystkie podane poniżej wartości opatrzone są u źródła adnotacją o ich niepewnym/orientacyjnym charakterze.


Przy podaniu donosowym:

Działanie wyczuwalne: 5 - 20 mg

Lekko: 10 - 50 mg

Średnio: 20 - 60 mg

Mocno: 25 - 100+ mg


Przy podaniu doustnym

Działanie wyczuwalne: 8 - 20 mg

Lekko: 10 - 30 mg

Średnio: 40 - 60 mg

Mocno: 50 - 100+ mg


Przy podaniu podjęzykowym/przypoliczkowym

Działanie wyczuwalne: 5 - 10 mg

Lekko: 8 - 25 mg

Średnio: 15 - 50 mg

Mocno: 40 - 100+ mg


Przy podaniu domięśniowym:

Działanie wyczuwalne: 3 - 8 mg

Lekko: 5 - 20 mg

Średnio: 15 - 30 mg

Mocno: 20 - 80+ mg

Zagrożenie życia[edytuj]

W roku 2014 EMCDDA podawała informację o 20 znanych przypadkach zgonów związanych z MXE na terenia Europy, przy czym w 8 przypadkach metoksetamina była jedyną wykrytą substancją.


Użytkowniczka forum hyperreal pisze :

Głównymi przyczynami zgonów po MXE są

1. Zaburzenia psychotyczne i śmiertelne tego skutki wywołane niekontrolowanym zachowaniem osoby, która zażyła MXE. 2. Zaburzenia rytmu serca, w tym nadciśnienie tętnicze, arytmie, migotanie przedsionków. 3. Interakcje między MXE, a innymi substancjami.

Nawet jeśli nie wystąpi pierwsze i trip wydaje się udany, to użytkownik nie jest do końca w stanie kontrolować, co dzieje się z jego organizmem. Podczas działania metoksetaminy dochodzi do pobudzenia części współczulnej układu autonomicznego, co skutkuje m.in tachykardią. Innym objawem jest ataksja rdzeniowo-móżdżkowa, w trakcie której dochodzi do zaburzeń równowagi, czasem też konwulsji, co może prowadzić do niekontrolowanych zachowań lub braku możliwości zadziałania w sytuacji kryzysowej. Ruchy są utrudnione, co zwiększa ryzyko, że nie będziemy w stanie np. wezwać pomocy.

Większość opisanych zgonów dotyczy jednak miksowania MXE z innymi substancjami psychoaktywnymi np. z MDAI. Zdarzały się również przypadki hospitalizacji po przyjęciu samej MXE w dawkach 100mg i.v. jak również zgonów.

Przypadek ten został zgłoszony przez Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dotyczył 31 letniego mężczyzny, który w trakcie spotkania towarzyskiego przyjął metoksetaminę (donosowo), oraz 2-CB kupionych przez internet (informacje z wywiadu z rodziną pacjenta). 14 lipca 2012 został przyjęty na oddział ratunkowy szpitala w stanie ogólnym ciężkim, w głębokiej śpiączce oraz z hipertermią (>39stopni). 28 dni później pacjent zmarł w wyniku niewydolności wielonarządowej. Analizy materiału biologicznego ujawniły obecność metoksetaminy (0,32ug/ml w krwi, 4,36ug/ml w moczu) oraz amfetaminy (0,06ug/ml w krwi, 0,27ug/ml w moczu). (Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii; Igor Radziewicz - Winnicki, Ministerstwo Zdrowia0.

Najwięcej przypadków to śmiertelne interakcje między MXE, a innymi substancjami. Można by wnioskować, że branie samej MXE zmniejszy ryzyko niebezpiecznych działań, jednak (...) metoksetamina sama w sobie w dużym stopniu negatywnie oddziałuje na organizm. Nawet jeśli przyczyną zgonu nie będzie zaburzenie homeostazy i poważne zaburzenia funkcjonowania poszczególnych narządów, to może być nią brak świadomości podczas działań prowadzących do śmierci.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Tolerancja

   to sprawa osobnicza. Przykładowo, u mnie występuje bardzo szybko, ale też szybko opada. Przy wysokiej tolerancji większość rekreacyjnych efektów zanika i MXE z perfekcyjnego draga zamienia się w upośledzacz mózgu. Dawkowanie przy wysokiej tolerancji zwiększa się ponad dwukrotnie i uważam to za wyłącznie marnowanie materiału
Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Substancja jest w Polsce zaklasyfikowana do grupy II-P substancji psychotropowych, co czyni ją nielegalną od nowelizacji ustawy z dnia 1 lipca 2015.

Zjednoczone Królestwo[edytuj]

Substancja jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii zabroniona.

Rosja[edytuj]

Substancja na dzień 2012/03/22 jest substancją kontrolowaną.

Szwajcaria[edytuj]

Substancja na dzień 2012/03/22 jest substancją kontrolowaną.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.