Metylokatynon

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]C1=CC=CC=C1C(C(C)N(C)[H])=O

Inne nazwy substancji

metkatynon, metkat, efedron, 2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-on, kotek

Odmiany nazwy substancji

metkatynonu, metkatynonie, metkatynonem, metkatynonowi, metkata, metkatowi, metkatem, metkacie, efedronu, efedronowi, efedronie, efedronem, kotkiem, kotka, kotku, kotkowi


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/metylokatynon

Informacje ogólne[edytuj]

Efedron (2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-on, metylokatynon, metkatynon), wśród użytkowników znany jako „metkat”, „kot”, „marcepan” czy „jeff”, należy do NSP z grupy katynonów. Związki te wywodzą się z katynonu (efedron jest jego syntetyczną metylową pochodną) – alkaloidu naturalnie występującego w czuwaliczce jadalnej (Catha edulis) – egzotycznej roślinie z rodziny dławiszowatych (Celastraceae). Pod względem chemicznym są pochodnymi fenetyloamin, spokrewnionymi z amfetaminą (stąd nazwa katynonu: „naturalna amfetamina”). Catha edulis znana także jako khat jest wiecznie zielonym krzewem rosnącym w Afryce Wschodniej i na Półwyspie Arabskim; świeże liście khatu zawierają około 0.09-0.33% katynonu. Żucie liści czuwaliczki, ze względu na jej stymulujące właściwości, jest głęboko zakorzenione w kulturze ludności zamieszkującej te tereny. Popularność khatu, m.in. w Jemenie czy Somali, można porównać do popularności kawy w Europie. Dla przykładu, aż 80% Somalijczyków żuje codziennie khat, który nazywany jest „boskim pokarmem”. W Europie gałązki czuwaliczki można posiadać legalnie na terenie Holandii, Wielkiej Brytanii czy Francji, zaś w większości krajów, w tym od 2009 roku w Polsce, a także w USA czy Kanadzie posiadanie czuwaliczki oraz jej wyciągów i ekstraktów jest nielegalne.

Chemicznie: to pochodna fenyloetyloaminy, należaca do rodziny aminoketonów (konkretniej beta-ketonów lub alfa-aminoketonów). Nazwa systematyczna to 2-metyloamino-1-fenylopropan-1-on. Jest ketonowym analogiem metamfetaminy, w organizmie jest prawdopodobnie metabolizowany do pseudoefedryny i efedryny, które odpowiadają za jego psychozogenne właściwości. Wolna zasada i większość soli jest nietrwała, trwały jest tylko chlorowodorek. Swoją popularność w krajach byłego ZSRR (Меткатинон jako "russian cocktail" albo "jeff") zawdzięcza łatwością syntezy przez utlenianie pseudoefedryny/efedryny, niską ceną, a także intensywnym "wejściem" przy podaniu dożylnym. Większość dożylnych użytkowników metkatynonu wcześniej zażywała dożylnie opioidy.

Opracowania naukowe[edytuj]

Zaburzenia funkcji poznawczych spowodowane nadmierną ekspozycją na związki manganu. Zaburzenia funkcji poznawczych u dożylnych użytkowników preparatów efedronu (metkatynonu)[1]

Uzależnienie od efedronu – opis przypadku [2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

https://www.youtube.com/watch?v=idMIoL2vzlk ŻE ŻYCIE MA SENS 2,3 - oficjalny zwiastun nr 28 Chłopaki gotują kota ale w okropny sposób i nie bierzcie z nich przykładu.


https://hyperreal.info/talk/download/file.php?id=35382&mode=view

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Ekstrakcja wodna-Ekstrakcja pseudoefedryny

1. Zmywamy otoczki z tabletek

  Apselan za pomocą watki nasączonej z alkoholem, bądź obracając pod małym strumieniem zimnej wody (traci się więcej pseudoefedryny, sposób mniej sterylny).
  NeoAfrin poprzez umieszczenie tabletek w szklance z wodą i mieszanie poprzez wywoływanie wiru w szklance do momentu, gdy z tabletek zejdzie biała warstwa, ukazując warstwę żółtą.
  Acatar nie wymaga tego procesu.

2. Suszymy tabletki ręcznikiem papierowym, tudzież papierem toaletowym 3. Kruszymy tabletki na proch. Bierzemy czystą kartkę A4, zginamy w pół, wrzucamy tabletki, jak najbliżej zgięcia, zamykamy, przykrywamy jakimś starym zeszytem, kawałkiem blachy itd i nakurwiamy w to młotkiem. Chemicy używają moździerza. 4. Rozpuszczamy sproszkowane tabletki w wodzie. Jeśli docelowo produkt ma zostać podany dożylnie, lepiej zamiast kranówy używać wody przegotowanej, albo najlepiej - wody do iniekcji, dostępnej w aptece. Rozpuszczalność pseudoefedryny w wodzie to ponoć 2g/1ml, więc dobieramy ilość w zależności od docelowego podania. Dla i.v. będzie to 3-5ml, dla p.r. 3-7ml, dla p.o. - 3-10ml. (Dla NeoAfrinu: Przelewamy uzyskany roztwór do innego kieliszka, by w pierwszym pozostała żółta substancja z tabletek.)

5. Filtrujemy masę tabletkową. Do strzykawki 10ml wrzucamy watę bądź podarte chusteczki higieniczne, tak by po ściśnięciu tłoczkiem były na wysokości około 1ml. Nalewamy od góry odrobinę wody by zwilżyć filtr, dociskamy tłoczkiem. Następnie wyciągamy tłoczek i wlewamy tam roztwór z punktu 4. Naciskamy tłoczek i filtrujemy. Filtrat zbieramy do kieliszka. Nalewamy jeszcze odrobinę wody i znowu filtrujemy, by rozpuścić resztki pseudoefedryny, która mogła zostać na filtrze.

Synteza z octem, na zimno

  co potrzebujemy?
  -wyekstrahowaną pseudoefedrynę
  -kalium (manganian (VII) potasu) w tabletkach bądź w proszku + waga (żadnego sypania na oko, związki manganu są neurotoksyczne)
  -kwasek cytrynowy
  -ocet spirytusowy
  -dwie strzykawki 10ml i igła 0.5
  -jedna strzykawka 20ml
  -dwa kieliszki do wódki
  -papier toaletowy (koniecznie biały i koniecznie bez dodatków zapachowych) albo chusteczki
  0. myjemy rączki
  1. (omijamy punkt, jeśli mamy już roztwór) do kieliszka trzymanego parę minut w zamrażarce dajemy 720mg pseudoefedryny i zalewamy 3ml kurewnie zimnej (konieczna jest niska temperatura, to ważne) wody i 1ml octu, mieszamy
  2. niech poleży chwilę, żeby ciecz była bardzo, bardzo zimna
  3. do kieliszka wsypujemy 500mg nadmanganianu potasu, roztwór cały czas intensywnie mieszamy, najlepiej przy użyciu drugiego końca łyżeczki do herbaty.
  4. gdy całość sciemnieje, a roztwór w kieliszku nie będzie zostawiać fioletowych śladów na ściankach, należy przefiltrować (strzykawką 20ml). powinien być wyczuwalny lekko owocowy zapach, broń boże migdałów. jak czuć migdał - za wysoka temp. reakcji. czas trwania reakcji to około 5-10 minut.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Efedron wykazuje działanie przeciwbólowe / uspakajające / przeciwdrgawkowe.

Wykazuje także silne działanie dla antagonisty receptora H1

W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku w Związku Radzieckim używany był jako stosunkowo efektywny, choć podnoszący puls i ciśnienie lek przeciwdepresyjny pod nazwą Efedron (ros. Эфедрон).

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Metkatynon należy do grupy środków psychoaktywnych nazywanych stymulantami - to znaczy działających pobudzająco na centralny układ nerwowy. Blokuje zwrotny wychwyt katecholamin - dopaminy i noradrenaliny. Efekty zażycia to: -suchość w ustach -tachykardia (przyspieszone bicie serca) -pobudzenie psychofizyczne -euforia -podwyższenie temperatury ciała -chęć rozmowy z drugim człowiekiem -drżenie rąk -czasowa impotencja u mężczyzn

Inne zastosowania[edytuj]

- Zwiększenie wytrzymałości wysiłkowej ( do ok 12 godzin od przyjęcia dawki ).

( badanie odbyło się na 11 osobach, które przyjęły dawkę 1200mg "PE użytej do reakcji" - doustnie ) - średnie wyniki -


| test Margarii +35% | test Coopera +41% | test Ruffiera +40% |


Podczas testów zauważono wzmożoną produkcję NO2, może to wskazywać na wpływ w organiźmie na stężenie glukozy oraz wapnia.


- Obniżenie cukru ( produkcja NO2? ) - Zmniejszenie apetytu - Przedłużenie fazy czynnej w ciągu nocy ( powyżej 1200mg użytej pseudoefedryny w reakcji, bezsenność do 48h po czym nieopanowana senność powiązana z przyspieszoną regeneracją trwająca min 3 godz - wpływ na IGF-1 i IGF-2 ? )

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Biodostępność: i.v. > p.r. > p.o. Metkatynon podany dożylnie przy wstrzykiwaniu powoduje wywołanie subiektywnego uczucia fal ciepła, przechodzących przez całe ciało wraz z intensywną euforią, utrzymującą się od 15-30 minut. Fale ciepła są wywołane przez obecność benzaldehydu w roztworze, który powstaje w wyniku oksydacji nadmanganianem potasu. Po tym czasie pozostaje tylko umiarkowane pobudzenie i nieodparta chęć zażycia kolejnej dawki.

Subiektywne spostrzeżenie: (Podanie p.r. charakteryzuje się wg niektórych użytkowników słabszym efektem "wjazdu" niż przy podaniu doustnym, kiedy to początek działania zaczyna się wyraźniej i "agresywniej" niż przy podaniu p. r. To drugie jednak dłużej przejawia objawy strucia i wrażenie zatrzymania metabolitów w organizmie).

Objawy przedawkowania metkatynonu to rozpierający ból głowy, halucynacje i uczucie "zaraz umrę". Doraźnie zaleca się stosowanie benzodiazepin na uspokojenie. Delikwent powinien także pić duże ilości lekko zakwaszonej wody, by przyspieszyć sekrecję metkatynonu i jego metabolitów z organizmu. Przy syntezie z acataru w produkcie końcowym znajduje się także triplolidyna, powodująca przez swoje działanie antycholinergiczne, zatrzymanie moczu. Zaleca się stosowanie leków rozkurczowych (no-spa na przykład albo inne pochodne papaweryny).

Zagrożenia:

Przy tzw. ciągu trwającym min 14 dni, gdzie związki efedronu przyjmowane były co min. 12 godzin zauważono degradację śluzówki. Następuje zapalenie błony śluzowej głównie zauważalna w nosie oraz ustach. Następuje spowolnienie układu pokarmowego, niemożność wypróżniania się, wysuszenie jelit, degradacja jelit w konsekwencji czego może dojść do krwawienia z okolic odbytu lub/i wewnątrz jamy brzusznej.

Zaobserwowano również bardzo gęstą, często zielonkawo-żółtą wydzielinę z płuc.

Nie poleca się stosowania tzw. ciągów na więcej niż 4-5 dni.

Inne zagrożenia zaobserwowane na mniejszej ilości osób:

Napięcie żył. Napięcie mięśni. Sztywność/wysuszenie stawów. Kołatanie serca. Zaburzenia w postaci błędnej oceny bodźców stresowych. Zmienność nastroju. Bezsenność. Bóle w okolicach kręgów lędźwiowych. Niekontrolowane skurcze mięśni.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Metylokatynon otrzymuje się metodą chałupniczą z łatwo dostępnych leków bez recepty i raczej nikt tym nie handluje na ulicy.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Metkatynon - to silnie uzależniająca substancja. Podobnie jak inne pochodne fenyloetyloaminy, metylokatynon nie uzależnia fizycznie ( chociaż mogą wystąpić reakcje układu pokarmowego, oraz zatrzymanie wody utrzymujące się do 3 dni ), jednak jego zażywanie może prowadzić do uzależnienia psychicznego przy podaniu dożylnym – już od pierwszego użycia. Dużą rolę odgrywa tu podatność osobnicza. Zniechęcająco może działać perspektywa tzw. „zjazdu”. Zależne jest to także od metody podania. Jako że po podaniu dożylnym efekty są bardzo intensywne, ale nie trwają długo, może to doprowadzić nawet do zażywania go kilka razy dziennie w patologicznych przypadkach. Po kilkukrotnym użyciu, zwłaszcza w przeciągu krótkiego czasu, pojawia się zjawisko tolerancji.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.