Passiflora

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Passiflora

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

Męczennica

Odmiany nazwy substancji

passiflory, passiflorze, passiflorę, passiflorą


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Passiflora

Informacje ogólne[edytuj]

Co to jest Passiflora: Passiflora incarnata, czyli męczennica cielista to bylina pnąca, która osiąga ok. 10 metrów wysokości. Charakterystyczne dla niej są trójklapowe liście zakończone wąsami, wonne kwiaty o niepowtarzalnym kształcie, a także jadalne jagody. Środowiskiem jej naturalnego występowania jest kontynent amerykański. Coraz bardziej popularna staje się jednak jej uprawa w Europie. Z właściwości prozdrowotnych męczennicy korzystali początkowo Indianie z terenów Ameryki Północnej i Środkowej. Sprawdzała się ona jako środek pomagający przy bezsenności, tłumiący napady histerii oraz epilepsji. Od XVIII wieku jest powszechnie wykorzystywana także w Europie.

Passiflora incarnata klasyfikowana jest jako modulator układu nerwowego. Wpływając na poszczególne struktury mózgu, wykazuje działanie anksjolityczne, pomaga się uspokoić w stanach silnego rozdrażnienia emocjonalnego oraz zwalcza problem bezsenności. Ekstrakt z męczennicy cielistej jest ponadto wykorzystywany jako środek regulujący gospodarkę hormonów steroidowych, w tym głównie testosteronu.

Najważniejszymi związkami aktywnymi obecnymi w owocach i kwiatach męczennicy cielistej, determinującymi właściwości terapuetyczne rośliny, są flawonoidy. Wśród nich z kolei główną rolę odgrywa chryzyna oraz C-glikozydy tych związków, czyli witeksyna, izowiteksyna, orientyna i izoorientyna. Ponadto Passiflora incarnata jest źródłem alkaloidów indolowych (harmina, harmol i harman), których stężenie zależy od miejsca występowania rośliny. Za jej charakterystyczny zapach odpowiada olejek eteryczny będący kombinacją aż 150 różnych składników.

Opracowania naukowe[edytuj]

http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_252-258.pdf

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.