Ruta stepowa

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Ruta stepowa

Inne nazwy substancji

Poganek rutowaty, Ruta syryjska, ruta

Odmiany nazwy substancji

ruty, rucie, rutą, rutę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruta stepowa

Informacje ogólne[edytuj]

Peganum Harmala znana jako Aspand ( jęz. kurdyjski ) , Churma, Epnub ( Egipt ). Gandaku, Haoma, Harmal, Kisankur, Pegano, Sipand ( Perski ). Techepak ( Ladakhi ), Tukhm-i-isfand, Uzarih ( Turecki ) wywodzi się z rodziny Zygophyllaceae.

Występuje w klimacie półsuchym. Pierwotnie pochodzi z centarlnej Azji, gdzie rozpociąga się wzdłuż do Azji Mniejszą. Jest znana przez tamtejszą ludność jako lekarstwo, afrodyzjak oraz barwnik.

Często porasta ruiny starożytnych miast i budowli na Bliskim Wschodzie. Obecnie można ją spotkać na wielu obszarach Euroazji, ale także na południu Ameryki Północnej, gdzie rozprzestrzeniła się dzieki pomocy człowieka

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Jednym z głównych zastosowań medycznych było łagodzenie bólów porodowych oraz regulacja cyklu miesiączkowego. Lekarstwo to jest często używane w formie kadzidła, ale także dym może być inhalowany. Wywar sporządzony z 5 - 10 gram nasion sporzywany po posiłkach pełni funkcję wspomagającą układ trawienny (Goodman & Ghafoor 1992).

W Azji Średniej roślina jest także znana z właściwości oczyszczających a także jako afrodyzjak.

Ma zastosowanie w problemach dermatologicznych, problemch dotyczących mięśnia sercowego oraz bólach związanych z rwą kulszową. Mocny wywar stosowany jest także jako środek uspokajający. Badania wykazały, że alkaloidy Peganum Harmala działają jako antydepresant, antybiotyk, a liście i gałązki posiadają właściwości aborcyjne (Ratsch 1998,427).

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Ruta stepowa jest często wykorzystywana jako zamiennik Ayahuasci, ze względu na podobne właściwości, cenę oraz wydajność. Naogół jest stosowana z roślinami zawierającymi DMT lub grzybami psylocybinowymi ( psylohuasca ), ale także jako samodzielny składnik wywarów.

Psychonauci także podejmują próby ekstrakcji aktywnych alkaloidów, które następnie służą np. jako jeden z głównych składników changi w celu wzmocnienia i wydłużenia działania.

Peganum harmala jako inhibitor MAO posiada potężne właściwości, które odpowiadają także za wzmacnianie innych substancji takich jak np. naturalne kanabinoidy, ibogaina, psylocybina czy meskalina.

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić interakcje z lekami, pożywieniem albo potencjalne zagrożenia związane z łączeniem poszczególnych substancji z inhinitorami MAO.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Jedną z głównych i najstarszych metod konsumpcji jest wywar sporządzony z nasion, używany głównie na obszarach Bliskiego Wschodu, ale także w różnych regionach Azji czy Północnej Afryki. Tradycyjnie, ziarna są także palone w formie mikstury, w której skład wchodzi zmielone 15 gram Harmalu ugotowanego w wodzie z domieszką soku z jednej cytryny. Następnie, po redukcji całego wywaru do stanu przypominającego lepką żywicę, ostateczny produkt jest mieszany z tytoniem. Ekstrakt w tej formie uznawany jest za wyjątkowo mocny afrodyzjak ( Ratsch 1998, 426 )

W Maroko popularne jest wino do którego uprzednio dodawane są nasiona w celu absorbcji alkaloidów przez alkohol, podkręcając jego właściwości odurzające.

Obecnie w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych oraz innych częściach świata Harmala jest głównie używana ze wzgłędu na właściwości aktywujące Dmt. Dawkowanie mieści się w granicach od 2 do 10 gram, w zależności od jakości materiału roślinnego, jednak dawką która jest najbardziej optymalna ze wzgłędu na coraz to lepszą jakość, jest 3 do 4 gram ugotowanych nasion. Należy pamiętać, że dodatkowe składniki posiadające DMT zdecydowanie wzmacniają działanie Ruty, także ostrożne dobieranie proporcji i stopniowe zwiększanie dawek do tzw ,, sweet spot ,, jest jak najbardziej wskazane.

Ruta stepowa jako inhinitor MAO ( RIMA ) jest w miarę bezpieczną rośliną pod warunkiem, że odpowiednia dieta oraz abstynencja od środków kolidujących z jej działaniem jest przestrzegana.

Oto lista substancji, które wchodzą w interakcje https://en.wikipedia.org/wiki/Monoamine_oxidase_inhibitor#Listing_of_interactions

Jednym z głównych zagrożeń związanych ze złamaniem powyższych zasad jest Zespół Serotoninowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_serotoninowy

oraz Nadciśnienie Złośliwe https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadci%C5%9Bnienie_z%C5%82o%C5%9Bliwe

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Ziarna i korzenie posiadają zawartość następujących harmaloidów: harmaline, harmine, tetrahydroharmine, harman, harmalol ( ponad 5.9% ) oraz peganine.

Alkaloidy po przyjęciu przez ludzi wykazują działanie stymulujące i halucynogenne poprzez antagonizm serotoniny. Są także silnym, krótko działającym inhibitorem MAO (Roth 1994 Ratsch 1998 ,427).

Pierwszy proces ekstrakcji i oczyszczania aktywnych molekuł został opisany przez Hesenratza w 1927 (Most 1985)

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.