Etylofenidat: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Linia 98: | Linia 98: | ||
Etylofenidat jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis D. | Etylofenidat jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis D. | ||
=== Anglia === | |||
Etylofenidat jest narkotykiem klasy B w Wielkiej Brytanii od 31 maja 2017 r. i jego posiadanie, produkcja lub dostawa są nielegalne. | |||
== Inne kraje == | == Inne kraje == |
Wersja z 06:44, 3 wrz 2023
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/Inne
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/topic31743.html
Wzór chemiczny
Inne nazwy substancji
2-fenylo-2-(piperydyn-2-ylo)octan etylu, EPH
Odmiany nazwy substancji
etylofenidatu, etylofenidatem, etylofenidatowi, etylofenidacie
Informacje ogólne
Etylofenidat (znany również jako EPH) to nowa substancja pobudzająca z klasy fenidatów, która po podaniu wywołuje tradycyjne działanie pobudzające.
Jest to blisko spokrewniony analog metylofenidatu (nazwy handlowe Ritalin, Concerta). Obie substancje mają bardzo podobne mechanizmy farmakologiczne, ale zauważalne różnice w ich subiektywnych efektach, przy czym etylofenidat jest często uważany za środek rekreacyjny.
Etylofenidat jest najczęściej dystrybuowany jako substancja chemiczna do badań przez sprzedawców internetowych, ze względu na jego status prawny w niektórych krajach.
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Leczenie ADHD oraz innych problemów z koncentracją.
Zastosowanie rekreacyjne
Substancja ta daje motywację, lekką euforię(w wyższych dawkach) oraz podnosi libido. Jednak używanie etylofenidatu w celach rekreacyjnych nie jest częstą praktyką, bowiem przy dawkach dających silniejszą euforię często pojawiają się już dokuczliwe skutki uboczne, o których mowa dalej.
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania
- doustnie, - podjęzykowo (niezalecana), - donosowo (niezalecana).
Dawkowanie:
5-10 mg: Poprawa zdolności koncentracji i chęci do działania. 10-20mg: Działanie jest wyraźniej wyczuwalne, może pojawić się stymulacja fizyczna oraz niemożność usiedzenia w jednym miejscu. 20-50mg: To samo co przy dawkach 10-20mg - z tym, że narasta intensywność efektów. 50-100mg: Nie zaleca się przyjmowania takich dawek na raz - ujawnia się coraz więcej skutków ubocznych, m.in.: roztrzęsienie, niemożność skupienia uwagi, anhedonia, wazokonstrykcja... 100mg+: Jak wyżej, po ustaniu działania mogą pojawić się nie przyjemnie dolegliwości tj. ból głowy, niemożność skupienia. Tzw. "zjazd". Powyższe wartości dla podania doustnego.
Dawkowanie etylofenidatu jest podobne do dawkowania metylofenidatu.
Zagrożenia
Przy niskich dawkach efekty uboczne są znikome. Często już w dawkach od 5 mg pojawia się wazokonstrykcja. Przy jeszcze wyższych roztrzęsienie, podwyższony puls/ ciśnienie krwi oraz bezsenność.
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Etylofenidat jest bardzo łatwo kupić w sklepach internetowych przez jego legalny status. Najprawdopodobniej zniknie niemal całkowicie z rynku od 1 lipca 2015 kiedy to wchodzi nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, przez którą to etylofenidat stanie się nielegalny.
Chemia i farmakologia substancji
Substancja z grupy piperydyn, jego struktura zawiera szkielet fenyloetyloaminy. Strukturalnie podobny do metylofenidatu. Występuję pod postacią różnych izomerów, które różnią się swoim działaniem. Jest psychostymulantem, który działa poprzez inhibicję wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy przez neurony presynaptyczne oraz zwiększa uwalnianie tych monoamin do przestrzeni pozaneuronalnej. W przeciwieństwie do metylofenidatu jest bardziej selektywny względem dopaminy.
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Przy stosowaniu małych dawek ryzyko uzależnienia jest bardzo niskie. Jednak przy większych może pojawić się uzależnienie psychiczne. Jednak w związku z jego subtelnym działaniem łatwo go odstawić.
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
W chwili obecnej jest legalny na terenie RP, jednak zostanie wpisany na listę substancji nielegalnych podczas najbliższej nowelizacji o przeciwdziałaniu narkomanii.
Australia
Australijskie ustawodawstwo stanowe i federalne zawiera przepisy, które oznaczają, że analogi kontrolowanych narkotyków są również objęte przepisami. Etylofenidat byłby analogiem metylofenidatu w świetle tych przepisów.
Austria
Od 1 stycznia 2012 r. posiadanie, produkcja i sprzedaż etylofenidatu są nielegalne na mocy ustawy NPSG. (Neue-Psychoaktive-Substanzen-Gesetz Österreich)
Kanada
Etylofenidat jest wymieniony w wykazie CDSA w wykazie III od dnia 5 maja 2017 r.
Dania
Etylofenidat jest nielegalny w Danii od 1 lutego 2013 roku.
Niemcy
Etylofenidat jest kontrolowany zgodnie z Anlage II BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz II) od 17 lipca 2013 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.
Holandia
Etylofenidat jest wymieniony w Opiumwet (ustawa o opium) w Lijst I od 27 kwietnia 2018 r.
Szwecja
Etylofenidat jest nielegalny od 15 grudnia 2012 r.
Szwajcaria
Etylofenidat jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis D.
Anglia
Etylofenidat jest narkotykiem klasy B w Wielkiej Brytanii od 31 maja 2017 r. i jego posiadanie, produkcja lub dostawa są nielegalne.
Inne kraje
Etylofenidat jest nielegalny w następujących krajach : Szwecja, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Austria, Dania.