Ruta stepowa: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Linia 14: | Linia 14: | ||
Występuje w klimacie półsuchym. Pierwotnie pochodzi z centarlnej Azji, gdzie rozpociąga się wzdłuż do Azji Mniejszą. Jest znana przez tamtejszą ludność jako lekarstwo, afrodyzjak oraz barwnik. | Występuje w klimacie półsuchym. Pierwotnie pochodzi z centarlnej Azji, gdzie rozpociąga się wzdłuż do Azji Mniejszą. Jest znana przez tamtejszą ludność jako lekarstwo, afrodyzjak oraz barwnik. | ||
Często porasta ruiny starożytnych miast i budowli na Bliskim Wschodzie. Obecnie można ją spotkać na wielu obszarach Euroazji, ale także na południu Ameryki Północnej, gdzie rozprzestrzeniła się dzieki pomocy człowieka | Często porasta ruiny starożytnych miast i budowli na Bliskim Wschodzie. Obecnie można ją spotkać na wielu obszarach Euroazji, ale także na południu Ameryki Północnej, gdzie rozprzestrzeniła się dzieki pomocy człowieka | ||
Wersja z 20:58, 24 lis 2016
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
Wygląd
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/natura/ruta-stepowa
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/ruta-stepowa-tek-ogony-t137.html
Inne nazwy substancji
Poganek rutowaty, Ruta syryjska, ruta
Odmiany nazwy substancji
ruty, rucie, rutą, rutę
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruta stepowa
Informacje ogólne
Peganum Harmala znana jako Aspand ( jęz. kurdyjski ) , Churma, Epnub ( Egipt ). Gandaku, Haoma, Harmal, Kisankur, Pegano, Sipand ( Perski ). Techepak ( Ladakhi ), Tukhm-i-isfand, Uzarih ( Turecki ) wywodzi się z rodziny Zygophyllaceae.
Występuje w klimacie półsuchym. Pierwotnie pochodzi z centarlnej Azji, gdzie rozpociąga się wzdłuż do Azji Mniejszą. Jest znana przez tamtejszą ludność jako lekarstwo, afrodyzjak oraz barwnik.
Często porasta ruiny starożytnych miast i budowli na Bliskim Wschodzie. Obecnie można ją spotkać na wielu obszarach Euroazji, ale także na południu Ameryki Północnej, gdzie rozprzestrzeniła się dzieki pomocy człowieka
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Jednym z głównych zastosowań medycznych było łagodzenie bólów porodowych oraz regulacja cyklu miesiączkowego. Lekarstwo to jest często używane w formie kadzidła, ale także dym może być inhalowany. Wywar sporządzony z 5 - 10 gram nasion sporzywany po posiłkach pełni funkcję wspomagającą układ trawienny (Goodman & Ghafoor 1992).
W Azji Średniej roślina jest także znana z właściwości oczyszczających a także jako afrodyzjak.
Ma zastosowanie w problemach dermatologicznych, problemch dotyczących mięśnia sercowego oraz bólach związanych z rwą kulszową. Mocny wywar stosowany jest także jako środek uspokajający. Badania wykazały, że alkaloidy Peganum Harmala działają jako antydepresant, antybiotyk, a liście i gałązki posiadają właściwości aborcyjne (Ratsch 1998,427).
Zastosowanie rekreacyjne
Ruta stepowa jest często wykorzystywana jako zamiennik Ayahuasci, ze względu na podobne właściwości, cenę oraz wydajność. Naogół jest stosowana z roślinami zawierającymi DMT lub grzybami psylocybinowymi ( psylohuasca ), ale także jako samodzielny składnik wywarów.
Psychonauci także podejmują próby ekstrakcji aktywnych alkaloidów, które następnie służą np. jako jeden z głównych składników changi w celu wzmocnienia i wydłużenia działania.
Peganum harmala jako inhibitor MAO posiada potężne właściwości, które odpowiadają także za wzmacnianie innych substancji takich jak np. naturalne kanabinoidy, ibogaina, psylocybina czy meskalina.
Bardzo ważne jest, aby sprawdzić interakcje z lekami, pożywieniem albo potencjalne zagrożenia związane z łączeniem poszczególnych substancji z inhinitorami MAO.
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Jedną z głównych i najstarszych metod konsumpcji jest wywar sporządzony z nasion, używany głównie na obszarach Bliskiego Wschodu, ale także w różnych regionach Azji czy Północnej Afryki. Tradycyjnie, ziarna są także palone w formie mikstury, w której skład wchodzi zmielone 15 gram Harmalu ugotowanego w wodzie z domieszką soku z jednej cytryny. Następnie, po redukcji całego wywaru do stanu przypominającego lepką żywicę, ostateczny produkt jest mieszany z tytoniem. Ekstrakt w tej formie uznawany jest za wyjątkowo mocny afrodyzjak ( Ratsch 1998, 426 )
W Maroko popularne jest wino do którego uprzednio dodawane są nasiona w celu absorbcji alkaloidów przez alkohol, podkręcając jego właściwości odurzające.
Obecnie w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych oraz innych częściach świata Harmala jest głównie używana ze wzgłędu na właściwości aktywujące Dmt. Dawkowanie mieści się w granicach od 2 do 10 gram, w zależności od jakości materiału roślinnego, jednak dawką która jest najbardziej optymalna ze wzgłędu na coraz to lepszą jakość, jest 3 do 4 gram ugotowanych nasion. Należy pamiętać, że dodatkowe składniki posiadające DMT zdecydowanie wzmacniają działanie Ruty, także ostrożne dobieranie proporcji i stopniowe zwiększanie dawek do tzw ,, sweet spot ,, jest jak najbardziej wskazane.
Ruta stepowa jako inhinitor MAO ( RIMA ) jest w miarę bezpieczną rośliną pod warunkiem, że odpowiednia dieta oraz abstynencja od środków kolidujących z jej działaniem jest przestrzegana.
Oto lista substancji, które wchodzą w interakcje https://en.wikipedia.org/wiki/Monoamine_oxidase_inhibitor#Listing_of_interactions
Jednym z głównych zagrożeń związanych ze złamaniem powyższych zasad jest Zespół Serotoninowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_serotoninowy
oraz Nadciśnienie Złośliwe https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadci%C5%9Bnienie_z%C5%82o%C5%9Bliwe
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
Ziarna i korzenie posiadają zawartość następujących harmaloidów: harmaline, harmine, tetrahydroharmine, harman, harmalol ( ponad 5.9% ) oraz peganine.
Alkaloidy po przyjęciu przez ludzi wykazują działanie stymulujące i halucynogenne poprzez antagonizm serotoniny. Są także silnym, krótko działającym inhibitorem MAO (Roth 1994 Ratsch 1998 ,427).
Pierwszy proces ekstrakcji i oczyszczania aktywnych molekuł został opisany przez Hesenratza w 1927 (Most 1985)
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N.