LSD: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
m →Zastosowanie rekreacyjne: zażycia zamiast zarzycia |
|||
Linia 72: | Linia 72: | ||
W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych substancji o wystarczająco niskim dawkowaniu, by zmieścić porcję na kartoniku takim, jak te z LSD. Część z tych substancji może być bardziej niebezpieczna ze względu na silne negatywne objawy fizyczne ([[25I-NBOMe]], [[25C-NBOMe]] albo [[Bromo-DragonFLY]]). Na blotterach również znajdowano fenyloetyloaminy z serii DOx, takie jak [[DOC]], albo inne lizergamidy ([[1P-LSD]] albo [[AL-LAD]]). | W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych substancji o wystarczająco niskim dawkowaniu, by zmieścić porcję na kartoniku takim, jak te z LSD. Część z tych substancji może być bardziej niebezpieczna ze względu na silne negatywne objawy fizyczne ([[25I-NBOMe]], [[25C-NBOMe]] albo [[Bromo-DragonFLY]]). Na blotterach również znajdowano fenyloetyloaminy z serii DOx, takie jak [[DOC]], albo inne lizergamidy ([[1P-LSD]] albo [[AL-LAD]]). | ||
Przed przyjmowaniem wysokich dawek LSD należy zawsze sprawdzać, czy kartony rzeczywiście zawierają tę | Przed przyjmowaniem wysokich dawek LSD należy zawsze sprawdzać, czy kartony rzeczywiście zawierają tę substancję. '''Przyjmowanie wysokich dawek fenyloetyloamin z serii NBOMe może zakończyć się śmiercią'''. | ||
== Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu == | == Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu == |
Wersja z 21:23, 3 lut 2018
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/LSD-25
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/lsd-watek-ogolny-t201.html
Wzór chemiczny
Inne nazwy substancji
LSD-25, Dietyloamid kwasu D-lizergowego, lizergiD, N,N-dietylo-D-lizergamid, dietyloamid kwasu 9,10-didehydro-6-metyloergolino-8β-karboksylowego, kwasa
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/LSD
Informacje ogólne
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Synteza wg. TIHKAL:
Roztwór 6.7g KOH w 100ml wody w atmosferze gazu obojętnego i przy mieszadle magnetycznym ogrzano do temp. 75°C, po czym dodano 10g winianu ergotaminy. Po godzinie zabarwienie roztworu zmieniło się na żółte, mieszanie kontynuowano przez kolejne 3 godziny. Następnie mieszaninę ochłodzono do 10°C i zakwaszono do pH=3 wkraplając 2.5N H2SO4 (potrzeba ok. 60ml kwasu). Kolbę z mieszaniną pozostawiono w chłodziarce na noc, przesączono i osad przemyto 10ml eteru dietylowego. Suchy osad przeniesiono do zlewki, zalano 50ml 15% amoniaku w bezwodnym etanolu, mieszano przez godzinę i rozdzielono przez dekantację. Ekstrakcję powtórzono, otrzymane roztwory przesączono by pozbyć się małych ilości osadu. Odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem etanol, a pozostałość rozpuszczono w 50ml 1% wodnego r-ru amoniaku, po czym - jak wcześniej - zakwaszono 2.5N kwasem siarkowym(VI). Wytrącony osad oddzielono, a następnie przemywano eterem by pozbyć się zabarwień. Po wysuszeniu pod zmniejszonym ciśnieniem do stałej masy otrzymano 3.5g hydratu kwasu d-lizergowego, który powinien być przechowywany w ciemnym miejscu w szczelnym opakowaniu.
Roztwór 3.15g wcześniej otrzymanego kwasu d-lizergowego i 7.1g dietyloaminy w –ml chloroformu mieszano i ogrzewano chłodnicą zwrotną. Po usunięciu źródła ciepła, dodano 3.4g POCl3 w ciągu 2 minut. Ogrzewano następnie przez 5 minut w chłodnicy zwrotnej - w tym czasie wszystko powinno się rozpuścić. Po ochłodzeniu do temp. pokojowej dodano 200ml 1N wody amoniakalnej. Warstwy rozdzielono - warstwę organiczną wysuszono nad bezwodnym MgSO4, przesączono i rozpuszczalnik odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość rozdzielono chromatograficznie na alumina na rozpuszczalniku 3:1 benzen:chloroform po czym zebraną frakcję oddzielono od rozpuszczalnika pod zmniejszonym ciśnieniem i wysuszono. Otrzymane kryształy można przekrystalizować z benzenu otrzymując substancję o temp. topn. 87-92°C (IR (w cm): 750, 776, 850, 937, 996 z grupą karbonylową przy 1631. Spektogram masowy pokazał pik przy masie 323 i piki przy 181, 196, 207, 221.).
Kryształy rozpuszczono w suchym i gorącym metanolu, używając 4ml na gram produktu. Następnie dodano suchego kwasu d-winowego (0232g na gram produktu), po czym dodawano kroplami eter dietylowy dopóki roztwór nie przestanie mętnieć przy mieszaniu. Kolbę pozostawiono na noc do krystalizacji. Do syntez wymagane jest przyciemnione światło. Produkt przesączono, przemyto metanolem, a następnie zimnym 1:1 metanol:eter, po czym wysuszono do stałej masy. Biały krystaliczny produkt jest winianem dietyloamidu kwasu d-lizergowego z dwoma cząsteczkami metanolu, o temp. topn. 200°C z rozkładem. Produkt waży 3.11g (wydajność 66%). Całkowicie czysta sól, sucha, potrząsana w ciemności będzie emitować słabe błyski białego światła.
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Zastosowanie rekreacyjne
LSD jest jednym z najpopularniejszych klasycznych psychodelików. Efekty LSD są bardzo osobnicze i szczegółami bardzo mocno się różnią z osobny na osobę i z doświadczenia na doświadczenie.
Do typowych efektów należą:
- Stymulacja
- Zmieniona percepcja ciała
- Lekkie rozszerzenie źrenic
- Zaburzenia kognitywne:
- Wzmocnienie emocji
- Euforia
- Uczucie wszechotaczającego piękna
- Zmiany wizuale
- Rozjaśniene i zmiana kolorów
- Geometryczne tekstury na powierzchniach
- Smugi i ślady podobne do rozmycia w ruchu
- Morfing, czyli zmiana kształtu przedmiotów
- Geometryczne wizualizacje przy zamkniętych oczach; rzadziej wizje
- Wzmocniony odbiór muzyki
- Zniekształcenia dźwiękowe
- Synestezja
Możliwe jest także wystąpienie negatywnych stanów emocjonalnych, podczas tzw. badtripa. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych stanów może zostać mocno zmniejszone poprzez odpowiednie przygotowanie do zażycia substancji, tzw. odpowiednie Set & Setting.
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
LSD jest najczęściej podawnane doustnie. W literaturze i na forach pojawiają się anegdotycze opisy podań pod powiekę; metoda ta jest bardzo ryzykowna i niezalecana ze względu na możliwe uszkodzenie oka. LSD podane iniekcyjnie charakteryzuje się szybszym wejściem.
LSD najczęściej jest dystrybuowane w postaci niewielkich (ok. 5x5 mm) arkusików kartonu nasączonych substancją, tzw. blotterów. Rzadziej można się spotkać z roztworami wodnymi oraz kostkami cukru nasączonymi substancją.
Dawka progowa LSD wynosi ok. 25 mikrogramów. Typowa dawka LSD zdolna do wywołania doświadczenia psychodelicznego, tzw. tripa, wynosi około 110 mikrogramów. Wyższe dawki wywołują silniejsze efekty.
Dawki zawarte na blotterach mogą się wachać od 60ug do 200ug, rzadziej więcej.
W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych substancji o wystarczająco niskim dawkowaniu, by zmieścić porcję na kartoniku takim, jak te z LSD. Część z tych substancji może być bardziej niebezpieczna ze względu na silne negatywne objawy fizyczne (25I-NBOMe, 25C-NBOMe albo Bromo-DragonFLY). Na blotterach również znajdowano fenyloetyloaminy z serii DOx, takie jak DOC, albo inne lizergamidy (1P-LSD albo AL-LAD).
Przed przyjmowaniem wysokich dawek LSD należy zawsze sprawdzać, czy kartony rzeczywiście zawierają tę substancję. Przyjmowanie wysokich dawek fenyloetyloamin z serii NBOMe może zakończyć się śmiercią.
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
LSD nie wywołuje uzależnienia fizycznego ani psychicznego.
Po zażyciu LSD występuje tolerancja na psychodeliki serotoninergiczne. Po około 7 dniach tolerancja znika (o ile w tym czasie nie przyjmowano substancji ponownie).
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.