Passiflora
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
Wygląd
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/natura/Inne
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/passiflora-watek-ogolny-t12844.html
Inne nazwy substancji
Męczennica
Odmiany nazwy substancji
passiflory, passiflorze, passiflorę, passiflorą
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Passiflora
Informacje ogólne
Co to jest Passiflora: Passiflora incarnata, czyli męczennica cielista to bylina pnąca, która osiąga ok. 10 metrów wysokości. Charakterystyczne dla niej są trójklapowe liście zakończone wąsami, wonne kwiaty o niepowtarzalnym kształcie, a także jadalne jagody. Środowiskiem jej naturalnego występowania jest kontynent amerykański. Coraz bardziej popularna staje się jednak jej uprawa w Europie. Z właściwości prozdrowotnych męczennicy korzystali początkowo Indianie z terenów Ameryki Północnej i Środkowej. Sprawdzała się ona jako środek pomagający przy bezsenności, tłumiący napady histerii oraz epilepsji. Od XVIII wieku jest powszechnie wykorzystywana także w Europie.
Passiflora incarnata klasyfikowana jest jako modulator układu nerwowego. Wpływając na poszczególne struktury mózgu, wykazuje działanie anksjolityczne, pomaga się uspokoić w stanach silnego rozdrażnienia emocjonalnego oraz zwalcza problem bezsenności. Ekstrakt z męczennicy cielistej jest ponadto wykorzystywany jako środek regulujący gospodarkę hormonów steroidowych, w tym głównie testosteronu.
Najważniejszymi związkami aktywnymi obecnymi w owocach i kwiatach męczennicy cielistej, determinującymi właściwości terapuetyczne rośliny, są flawonoidy. Wśród nich z kolei główną rolę odgrywa chryzyna oraz C-glikozydy tych związków, czyli witeksyna, izowiteksyna, orientyna i izoorientyna. Ponadto Passiflora incarnata jest źródłem alkaloidów indolowych (harmina, harmol i harman), których stężenie zależy od miejsca występowania rośliny. Za jej charakterystyczny zapach odpowiada olejek eteryczny będący kombinacją aż 150 różnych składników.
Opracowania naukowe
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_252-258.pdf