Gałka muszkatołowa

Z Narkopedia
Wersja z dnia 16:14, 11 mar 2020 autorstwa Pokolenielk (dyskusja | edycje) (Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez Anonymous) i przywrócono wersję 8769 autorstwa Annasn: sorry, to nie miejsce na osobiste zwierzenia ;))
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wygląd

Gałka muszkatołowa

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

gała, gałka, nutmeg

Odmiany nazwy substancji

gałki, gałce, gałkę, gałki, gały, gale, gałę, gałą



Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Wyciągi alkoholowe, olejowe, eterowe i wodne z gałki muszkatołowej działają niewątpliwie silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie, hamują monoaminooksydazę (inhibitor MAO) oraz cyklooksygenazę prostaglandynową. Gałka muszkatołowa i kwiat muszkatołowy (Macis) są stosowane w leczeniu zaburzeń czyności żołądka i jelit, przy biegunce, skurczach żołądka, nieżycie żołądka, wzdęciach. Zwiększa uwalnianie serotoniny w mózgowiu. Hamuje ośrodek głodu, zmniejszając apetyt. Pobudza miesiączkowanie. Dawki lecznicze i bezpieczne: 1-2 g rozdrobnionej gałki lub kwiatu muszkatołowego na miodzie, w naparach 3 razy dziennie. Można parzyć w mleku z miodem. Doskonały na kaszel i przeziębienie. Olejek i wyciągi z muszkatołowca powstrzymują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych. Hamują stany zapalne.

Zastosowanie rekreacyjne

Gałka muszkatałowa jest stosowana rekreacyjnie ze wzgledu na działanie przypominające w dużej mierze stan po paleniu marihuany.

Do najpowszechniejszych efektów zaliczają sie: Rozluźnienie, poprawiony humor, skłonność do śmiechu, ale także suchość w ustach i mocno zaczerwienione oczy.

Należy wziąć pod uwage, że gałka potrafi zadziałać dopiero 3-6 godzin od zażycia, a jej efekty utrzymują sie nawet do 72 godzin!

Inne zastosowania

Gałka jest przyprawą szeroko stosowaną we wszelkiego rodzaju potrawach ze względu na jej korzenny aromat. Olejek wcierany w skórę działa rozgrzewająco, przeciwreumatycznie i odkażająco, wykazuje aktywność przeciwbólową silniejszą niż diklofenak, czy ketoprofen.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Gałkę można przyjmować na wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą jest dodanie jej do jogurtu/mleka/kefiru i wypicie lub połkniecie jej popijając jakimkolwiek napojem. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że gałka muszkatołowa ma bardzo intensywny smak, a niektórzy użytkownicy mają silny odruch wymiotny podczas jej spożywania

Dawkowanie wynosi zazwyczaj od 10 do 80 gramów, w zależności od marki, kraju pochodzenia i świeżości produktu, aczkolwiek bardzo rzadko ktokolwiek przekracza dawkę 50g.

Na pierwszy raz 5-10 gramów gałki wydaje się najlepszą dawką, ponieważ jest to na tyle mała ilość, że można oswoić się z jej profilem działania.

Uwaga! Gałka muszkatołowa potrafi mocno obniżyć ciśnienie, wiec kategorycznie odradza się mieszania jej z innymi substancjami które także je obniżają, zanotowano zgon po zażyciu gałki razem z barbiturantami
Pamiętaj! Miej pod ręką jakikolwiek napój, najlepiej energetyzujący, ponieważ po pierwsze gałka powoduje silną suchość w ustach, a po drugie ze względu na to, że obniża ciśnienie, powoduje senność lub zamulenie które jest skutecznie zwalczane przez kofeinę

Przeciwwskazania. U kobiet ciężarnych wywołuje poronienia. Może wywołać wady rozwojowe u płodu. Nie zażywac w okresie laktacji. Nie podawać dzieciom.

Kupno gałki

Można ją kupić w prawie każdym sklepie spożywczym w cenie od 1.50 do 3 zł za 10 gramów. Dostepne są dwa jej rodzaje: mielona (najczesciej spotykana) i całe orzechy.

Chemia i farmakologia substancji

Gałka muszkatołowa zawiera do 16% olejku eterycznego, a w nim około 80% monoterpenów (w tym alkohole monoterpenowe), tłuszcze 40% (głównie trójglicerydy kwasy mirystynowego); neolignany, sterole, skrobia (30%), cukier, białka (6%), pektyny, barwniki (proantocyjanidyny), kwas oleanolowy, saponozydy triterpenowe, katechiny. Olejek muszkatołowy zawiera ok. 5-12%% mirystycyny, safrol (2-2,5%) oraz 2% elemicyny i izoelemicyny. Olejek najwięcej zawiera alfa-pinenu 15-28%, beta-pinenu 13-18% i sabinenu 14-29%. Olejek muszkatołowy (Muskatöl) jest w Farmakopei Europejskiej 5.

Wyciągi alkoholowe z Macis i gałki muszkatołowej działają w większych dawkach (nadmiernych) oszałamiająco i halucynogennie. Wywołują euforię, ale równocześnie u niektórych osób poczucie strachu i zagrożenia. Za to działanie odpowiedzialny jest olejek, a w nim safrol, elemicyna = 1-allyl-3,4,5-trimethoxybenzene i mirystycyna = 4-allyl-6-methoxy-1,2-methylenedioxybenzene (pochodne fenylopropanu). Sa to związki lipofilne, przechodzące przez barierę krew-mózg(ang.BBB)

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Gałka ma niski potencjał uzależniający, ze wzgledu na jej negatywne efekty działania i zmeczenie pod koniec tripu, które w porównaniu z jej pozytywnymi efektami są przez wielu użytkowników oceniane jako bardzo nieprzyjeme.kk

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Gałka jest całkowicie legalna, i szeroko dostepna na całym świecie.

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym