Etanol
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/etanol-alkohol
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/etanol.html
Wzór chemiczny
Inne nazwy substancji
alkohol etylowy, hydroksyetan, alko, alkohol
Odmiany nazwy substancji
etanolu, etanolowi, etanolem, alkoholu, alkoholowi, alkoholem, alkohole, alkoholi, alkoholom, alkoholami, alkoholach, hydroksyetanowi, hydroksyetanu, hydroksyetanem
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/etanol
Informacje ogólne
Opracowania naukowe
Alkohol. Zagrożenia spowodowane nadużywaniem:
Społeczno-kulturowe czynniki lojalności konsumentów alkoholu:
http://www.pwe.com.pl/files/1276809751/file/mir12_2013_siemieniako.pdf
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Jak działa alkohol? Alkohol vs. Twój organizm [1]
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Alkohol pozyskuje się metodami fermentacji alkoholowej lub syntetycznie.
Fermentacja alkoholowa – rodzaj fermentacji, podczas której z węglowodanów pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże powstaje etanol i dwutlenek węgla:
C6H12O6 → 2C2H5OH + 2CO2
W wyniku tego procesu powstaje również szereg produktów ubocznych, między innymi: gliceryna, kwas bursztynowy i kwas octowy.
Produktami ubocznymi fermentacji są również wyższe alkohole i estry, które mają decydujący wpływ na bukiet smakowo-zapachowy produktu.
Do produkcji różnych napojów alkoholowych stosuje się odpowiednie szczepy drożdży, np. drożdże winiarskie lub drożdże piwowarskie, a w piekarnictwie drożdże piekarnicze. Fermentacja alkoholowa spowodowana rozwojem drożdży dzikich nosi nazwę fermentacji spontanicznej.
Syntetycznie:
Etanol do celów przemysłowych jest często produkowany poprzez bezpośrednią syntezę z gazu syntezowego (mieszaniny CO, H2 i H2O), która prowadzi do czystszego chemicznie etanolu.
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Etanol ma głównie zastosowanie jako konserwant do leków. Sam nie ma działania prozdrowotnego. Prozdrowotne działanie np wina lub piwa jest związane z zawartymi tam substancjami pochodzącymi z produktów z których są zrobione, ale nie samego alkoholu. Jest też bakteriobójczy, stosowany do odkażania.
Zastosowanie rekreacyjne
Jest nieodłączym towarzyszem każdej imprezy w wielu krajach świata. Jego rozweselające i relaksacyjne działanie jest znane od początku naszej cywylizacji. Działa nasennie i przeciwlękowo. Jest najpopularniejszym narkotykiem rekreacyjnym. Znosi ból powoduje odhamowanie oraz towarzyskość. Zdarza się, że powoduje też groźne zachowania agresywne co jest często przyczyną np. bójki na imprezie, zwanej potocznie "zadymą".
Inne zastosowania
Zastosowanie w przemyśle jako rozpuszczalnik, paliwo, odczynnik chemiczny.
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Alkohol pije się jako napój. Różne napoje mają różne stężenia alkoholu. Dawkowanie zależy też od masy użytkownika oraz jego indywidualnych preferencji, więc niemożliwe jest ustalenie jednego konkretnego dawkowania. Alkohol jest jedną z najgroźniejszych substancji psychoaktywnych znanych człowiekowi. Zagrożenia są tym większe, że jest akceptowany, legalny, łatwo dostępny. Może być przyczyną poważnych zatruć, zachowań agresywnych oraz kryminogennych, być przyczyną wypadków. Ma największy współczynnik szkodliwości społecznej. Uzależnia psychicznie i fizycznie.
Wpływ etanolu w zależności od stężenia we krwi:
0,3 – 0,5 ‰
nieznaczne zaburzenia równowagi euforia i obniżenie krytycyzmu upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej zaburzenia widzenia (pogorszone spostrzeganie rodzaju i kształtu przedmiotów ukazujących się w głębi i na obwodzie pola widzenia, obniżona zdolność dostrzegania ruchomych źródeł światła, wydłużony czas adaptacji oka do ciemności po olśnieniu światłem, wydłużony czas reakcji na bodźce wzrokowe)
0,6 – 0,7 ‰
zaburzenia sprawności ruchowej (w tym refleksu) nadmierna pobudliwość i gadatliwość obniżenie samokontroli błędna ocena własnych możliwości
0,8 – 2,0 ‰
zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej obniżenie progu bólu spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.) opóźnienie czasu reakcji wyraźna drażliwość obniżona tolerancja zachowania agresywne pobudzenie seksualne wzrost ciśnienia krwi przyśpieszenie akcji serca
2,0 – 3,0 ‰
zaburzenia mowy wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi wzmożona senność znacznie obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań
3,0 – 4,0 ‰
obniżenie ciepłoty ciała zanik odruchów fizjologicznych głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki
4,0 ‰ i powyżej
głęboka śpiączka zaburzenia czynności ośrodka naczynioworuchowego i oddechowego możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol STAN ZAGROŻENIA ŻYCIA
Alkohol w nadmiarze szkodzi wątrobie, trzustce i żołądkowi. Skóra zaczyna zmieniać kolor i strukturę. Alkohol w zbyt dużych ilościach źle działa na serce i naczynia krwionośne. W nadmiernej ilości, alkohol powoduje brak koncentracji, osłabienie pamięci i mniejsze zrozumienie sygnałów jakie wysyła otoczenie, np. rozmów. W wieku średnim zaczyna być widoczny negatywny wpływ alkoholu na życie seksualne i potencję. Alkohol szczególnie groźny jest dla kobiet w ciąży. Dzieci pijących podczas ciąży matek mogą mieć problemy z niedowagą, zaburzenia wzrostu, problemy z rozwijaniem się (zarówno fizycznym jak i psychicznym). W najgorszych przypadkach dziecko może urodzić się ze zniekształceniami niektórych narządów.
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Można go kupić w prawie każdym sklepie. Na czarnym rynku dostępny najczęściej jako bimber, ale tylko po to aby było taniej.
Chemia i farmakologia substancji
Działanie alkoholu na komórki mózgu jest wielokierunkowe. Alkohol wpływa na błony komórkowe neuronów zwiększając ich płynność, przez co zaburzone są funkcje kanałów jonowych. Alkohol wchodzi także w bezpośrednie interakcje z receptorami GABA, NMDA, a także z receptorami acetylocholiny i serotoniny. Wykazano istnienie specyficznego miejsca wiążącego etanol na powierzchni tych receptorów[29]. Wpływ alkoholu na receptory może polegać na ich pobudzeniu lub zahamowaniu. Pod wpływem alkoholu dochodzi także do uwalniania endorfiny i dopaminy, co warunkuje „nagradzające” działanie alkoholu. Regularne nadużywanie alkoholu powoduje „hiperaktywność” receptorów NMDA i nieaktywność receptorów GABA, czego skutkiem jest wystąpienie zespołu abstynencyjnego
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Alkohol powoduje zarówno uzależnienie psychiczne jak i fizyczne. Leczenie alkoholizmu jest trudne, czasochłonne, i nie daje gwarancji wyleczenia. Istnieją specjalne ośroki leczenia uzależnień od alkoholu. Jeżeli masz problem z alkoholem musisz się zgłosić do specjalisty. Dobrą metodą radzenia sobie z problemem jest należenie np. do Anonimowych Alkoholików lub podobnych organizaji.
Status prawny w poszczególnych krajach
Jest legalny na całym świecie oprócz następujących państw: Afganistan, Bangladesz, Brunei, Indie(niektore regiony), Indonezja(dostępny jedynie w niektórych restauracjach lub jako lek, ogólnie zabroniony), Iran, Libia, Kuwejt, Malediwy(dostępny tylko dla nie muzłumańskich obcokrajowców.), Mauretania, Pakistan(dostępny tylko dla nie muzłumańskich obcokrajowców), Arabia Saudyjska, Sudan, Somalia, Zjednoczone Emiraty Arabskie(dostępny tylko dla nie muzłumańskich obcokrajowców). Jemen.
Polska
W Polsce jest legalny, jednak obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim, nietrzeźwym, na kredyt oraz pod zastaw.
Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym
Polecam książkę: Magdalena Dampz "Alkohol i biesiadowanie w obyczajowości Polaków" ISBN: 83-7322-656-7