Ayahuaska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 8: Linia 8:
  
 
== Informacje ogólne ==
 
== Informacje ogólne ==
 +
"Ayahuasca" to najpopularniejsza z nazw odnoszących się do przyrządzanych przez rdzenne ludy Amazonii wywarów roślinnych, których podstawowym składnikiem jest liana Banisteriopsis caapi, również określana nazwą "ayahuasca". Nazwa ta jest hiszpańską wersją określenia ''ayawaska'', pochodzacego z języka keczua. Człon ''aya'' ma oznaczać "duszę" bądź "zmarłego", natomiast "waska" - lianę, stąd popularny przekład całego terminu jako "liana duszy" bądź "liana umarłych". Poza plemionami należącymi do keczuańskiej grupy językowej wywar nosi nazwy takie jak '''yagé''' lub '''yajé''', '''natem''' czy '''shori'''.
  
 +
Receptury ayahuaski są bardzo zróżnicowane, niemniej w tradycyjnej wersji podstawą jest zawsze Banisteriopsis caapi, najczęstszym zaś drugim składnikiem Psychotria viridis (chacruna). Pierwsza z tych roślin spełnia funkcję inhibitora MAO, blokując w ten sposób rozkład zawartego w drugiej DMT, stąd caapi określa się często jako ''siłę'' (strenght) zaś roślinę dostarczajacą DMT jako ''światło'' (light). W zależnosci od regionu, szamana a czasem także celu, w jakim przyrzadzany jest wywar, dodaje się do niego różne inne składniki.
 +
 +
W kulturze Zachodu, oprócz kopiowania tradycyjnych receptur, stosuje się '''analogi ayahuaski''', które również bywają określane po prostu mianem '''ayahuasca'''. Są to wywary, w których np. zamiast caapi stosuje się inny roślinny inhibitor MAO, najczęściej rutę stepową. Szczególnie popularne jest połączenie ruty stepowej z mimosą hostilis - wywar taki, mimo że zasada jego działania jest analogiczna, różni się pod pewnymi względami efektami od receptury tradycyjnej. W sytuacjach gdy do inhibicji MAO używa się leków mówimy o '''pharmahuasce'''.
 +
 +
,
 
=== Opracowania naukowe ===
 
=== Opracowania naukowe ===
 
'''Nowe metody odurzania się. Cz. III. Roślinne halucynogeny: bieluń i ayahuasca''' [http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-4-806.pdf]
 
'''Nowe metody odurzania się. Cz. III. Roślinne halucynogeny: bieluń i ayahuasca''' [http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-4-806.pdf]

Wersja z 08:46, 12 wrz 2016


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Ayahuaska

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

ayahuasca, yage, aya

Odmiany nazwy substancji

ayahuaski, ayahuaskę, ayahuaską, ayahuasce, ayahuascy, ayahuascą, ayahuascę



Informacje ogólne[edytuj]

"Ayahuasca" to najpopularniejsza z nazw odnoszących się do przyrządzanych przez rdzenne ludy Amazonii wywarów roślinnych, których podstawowym składnikiem jest liana Banisteriopsis caapi, również określana nazwą "ayahuasca". Nazwa ta jest hiszpańską wersją określenia ayawaska, pochodzacego z języka keczua. Człon aya ma oznaczać "duszę" bądź "zmarłego", natomiast "waska" - lianę, stąd popularny przekład całego terminu jako "liana duszy" bądź "liana umarłych". Poza plemionami należącymi do keczuańskiej grupy językowej wywar nosi nazwy takie jak yagé lub yajé, natem czy shori.

Receptury ayahuaski są bardzo zróżnicowane, niemniej w tradycyjnej wersji podstawą jest zawsze Banisteriopsis caapi, najczęstszym zaś drugim składnikiem Psychotria viridis (chacruna). Pierwsza z tych roślin spełnia funkcję inhibitora MAO, blokując w ten sposób rozkład zawartego w drugiej DMT, stąd caapi określa się często jako siłę (strenght) zaś roślinę dostarczajacą DMT jako światło (light). W zależnosci od regionu, szamana a czasem także celu, w jakim przyrzadzany jest wywar, dodaje się do niego różne inne składniki.

W kulturze Zachodu, oprócz kopiowania tradycyjnych receptur, stosuje się analogi ayahuaski, które również bywają określane po prostu mianem ayahuasca. Są to wywary, w których np. zamiast caapi stosuje się inny roślinny inhibitor MAO, najczęściej rutę stepową. Szczególnie popularne jest połączenie ruty stepowej z mimosą hostilis - wywar taki, mimo że zasada jego działania jest analogiczna, różni się pod pewnymi względami efektami od receptury tradycyjnej. W sytuacjach gdy do inhibicji MAO używa się leków mówimy o pharmahuasce.

,

Opracowania naukowe[edytuj]

Nowe metody odurzania się. Cz. III. Roślinne halucynogeny: bieluń i ayahuasca [1]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Aktualnie bardzo mało informacji, chociaż w odległej przyszłości może mieć potężne zastosowanie.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Zdelegalizowane prawie na całym globie.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.