Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C(C1=CC=CC=C1)O)NC

Inne nazwy substancji

2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-ol, efka, Herbal XTC, Ephedrinum

Odmiany nazwy substancji

efedryny, efedrynę, efedryną, efedrynie, efki, efce, efką


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/efedryna

Informacje ogólne[edytuj]

Efedryna to organiczny związek chemiczny, pochodna fenyloetyloaminy. Jest prekursorem narkotykowym, ma również właściwości psychoaktywne sama w sobie. Działa jako stymulant OUN.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Czystą Efedryne można uzyskać poprzez ekstrakcje z krzewu Przęśli Chińskiej (ephedra sinica). Śladowe ilości występują także w igłach Cisu Pospolitego.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W medycynie efedryna bywa stosowana w leczeniu zapaści, wstrząsu i niedociśnienia jako środek hipertensyjny oraz jako lek wykrztuśny na receptę. Dostępne są również preparaty w postaci kropli do nosa, przepisywane w stanach zapalnych błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Działanie psychoaktywne efedryny jest wykorzystywane w celu uzyskania stymulacji, pobudzenia i zwiększenia produktywności. Efedryna jest również prekusorem narkotykowym, używanym do nielegalnej produkcji innych pochodnych fenyloetyloaminy.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Efedryna podawana może być podskórnie, domięśniowo, donosowo, a także doustnie w postaci syropu lub drażetek.

Zagrożenia obejmują głównie nadmierny wzrost akcji serca i ciśnienia krwi, a także zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Nielegalnie sprzedawane sa postacie tussipectu w kapsach i efedryna iniekcyjna w "strzalach". Najlatwiej efedryne dostac na silowniach lub na allegro w roznych spalaczach np: ECA lub T5

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Efedryna jest podstawioną amfetaminą i strukturalnym analogiem metamfetaminy. Od metamfetaminy różni się jedynie obecnością grupy hydroksylowej (-OH).

Efedryna jest aminą sympatykomimetyczną i podstawioną amfetaminą. Jej struktura molekularna jest podobna do fenylopropanolaminy, metamfetaminy i epinefryny (adrenaliny). Pod względem chemicznym jest to alkaloid o szkielecie fenetyloaminowym występujący w różnych roślinach z rodzaju Ephedra (rodzina Ephedraceae). Działa głównie poprzez zwiększenie aktywności noradrenaliny (noradrenaliny) na receptorach adrenergicznych. Najczęściej sprzedawana jest w postaci chlorowodorku lub soli siarczanowej.

Efedryna wykazuje izomeryzm optyczny i ma dwa centra chiralne, co daje cztery stereoizomery. Zgodnie z konwencją, para enancjomerów o stereochemii (1R,2S) i (1S,2R) nazywana jest efedryną, podczas gdy para enancjomerów o stereochemii (1R,2R) i (1S,2S) nazywana jest pseudoefedryną. Efedryna jest podstawioną amfetaminą i strukturalnym analogiem metamfetaminy. Od metamfetaminy różni się jedynie obecnością grupy hydroksylowej (-OH).

Podstawowy mechanizm działania efedryny polega na zwiększaniu aktywności katecholamin w receptorach adrenergicznych alfa, beta-1 i beta-2. Działa ona również jako NDRA (środek uwalniający noradrenalinę i dopaminę).

Efedryna, amina sympatykomimetyczna, działa na część współczulnego układu nerwowego (SNS). Główny mechanizm działania polega na pośredniej stymulacji układu receptorów adrenergicznych poprzez zwiększenie aktywności noradrenaliny w postsynaptycznych receptorach α i β. Obecność bezpośrednich interakcji z receptorami α jest mało prawdopodobna, ale nadal kontrowersyjna. [L-efedryna, a w szczególności jej stereoizomer norpseudoefedryna (który jest również obecny w Catha edulis) ma pośrednie działanie sympatykomimetyczne, a ze względu na zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, jest stymulantem OUN podobnym do amfetaminy, ale mniej wyraźnym, ponieważ uwalnia noradrenalinę i dopaminę w istocie czarnej.

Obecność grupy N-metylowej zmniejsza powinowactwo wiązania z receptorami α w porównaniu z norefedryną. Efedryna wiąże się jednak lepiej niż N-metyloefedryna, która ma dodatkową grupę metylową przy atomie azotu. Również orientacja steryczna grupy hydroksylowej jest ważna dla wiązania receptora i aktywności funkcjonalnej.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Kanada[edytuj]

Efedryna może być sprzedawana do celów oddechowych w 8-miligramowych dawkach OTC.

Polska[edytuj]

W Polsce efedryna jest prekursorem grupy I-R. Dostępna wyłącznie na receptę.

Szwecja[edytuj]

Efedryna jest lekiem wydawanym na receptę.

Stany Zjednoczone[edytuj]

Efedryna jest kontrolowana na mocy ustawy o zwalczaniu epidemii metamfetaminy z 2005 r. i można ją kupić za ladą we wszystkich stanach USA. Wszystkie zakupy pseudoefedryny, efedryny i fenylopropanolaminy są przechowywane i utrzymywane w stanowych bazach danych, aby zapewnić, że żadna osoba nie może przekroczyć dziennych i miesięcznych progów. Dzienny limit wynosi 3,6 g każdej z tych substancji i 9 g na okres 30 dni. Produkty z pseudoefedryną można również kupić w większych ilościach na ważną receptę.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.