Etylon

Z Narkopedia
Wersja z dnia 21:17, 30 lis 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (→‎Zastosowanie rekreacyjne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCNC(C)C(=O)C1=CC2=C(C=C1)OCO2

Inne nazwy substancji

bk-MDEA, 1-(1,3-benzodioksol)-2-etyloaminopropan-1-on

Odmiany nazwy substancji

etylonu, etylonem, etylonie, etylonowi

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/etylon

Informacje ogólne[edytuj]

3,4-metylenodioksy-N-etylokatynon (znany również jako Ethylone, MDEC i βk-MDEA) to syntetyczny entaktogen i stymulant z klasy katynonów. Jest to β-keto analog MDEA ("Eve").

Jako narkotyk designerski, etylon jest powszechnie sprzedawany na ulicy wraz z innymi katynonami, takimi jak butylon lub 3-MMC, jako substytut lub podróbka MDMA i/lub metylonu ze względu na malejącą dostępność metylonu na rynku chemikaliów badawczych. Jednak pomimo behawioralnych i farmakologicznych podobieństw między etylonem, MDMA i metylonem, należy zauważyć, że obserwowane subiektywne skutki obu narkotyków nie są całkowicie identyczne.

Etylon ma tylko krótką historię stosowania u ludzi i jest zgłaszany jako mniej silny niż jego krewny metylon, a także posiada bardziej klasyczny typ stymulujący, w przeciwieństwie do efektów entaktogennych.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Dawkowanie (oralne)[edytuj]

Próg

75 mg

Lekkie

75-150 mg

Powszechne

150 - 225 mg

Silne

225 - 325 mg

Bardzo Silne

325 mg +

Czas trwania[edytuj]

Łącznie

2 - 4 godziny

Początek

15 - 45 minut

Szczyt

60 - 90 minut

Przesunięcie

60 - 120 minut

Po efektach

2 - 12 godzin

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Etylon lub 3,4-metylenodioksy-N-etylokatynon to syntetyczna cząsteczka z rodziny katynonów. Katynony są strukturalnie podobne do amfetamin, ponieważ zawierają rdzeń fenetyloaminowy z pierścieniem fenylowym związanym z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy z dodatkowym podstawieniem metylowym w Rα. Katynony, takie jak etylon, są alfa-metylowanymi fenetyloaminami (tj. amfetaminami), ale różnią się od nich dodaniem ketonowej grupy funkcyjnej (grupy karbonylowej przy Rβ). Etylon zawiera podstawnik etylowy w RN, podstawnik, który jest wspólny z narkotykami takimi jak MDEA, 4-MEC i niektórymi innymi stymulantami i entaktogenami. Dodatkowo, etylon zawiera podstawienia przy R3 i R4 pierścienia fenylowego grupami tlenowymi. Te grupy tlenowe są włączone do pierścienia metylenodioksylowego poprzez łańcuch metylenowy. Etylon dzieli ten pierścień metylenodioksylowy z MDA, MDAI i MDMA.

Ethylone działa jako mieszany inhibitor wychwytu zwrotnego/środek uwalniający serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Są to neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przyjemność, nagrodę, motywację i skupienie. Odbywa się to poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego i ponownego wchłaniania neuroprzekaźników po wykonaniu przez nie funkcji przekazywania impulsu nerwowego, zasadniczo umożliwiając ich gromadzenie i ponowne wykorzystanie, powodując fizycznie stymulujące i euforyczne efekty.

W porównaniu do metylonu, ma około 3x niższe powinowactwo do transportera serotoniny (który sam ma 3x niższe powinowactwo niż MDMA), podczas gdy jego powinowactwo do transporterów noradrenaliny i dopaminy jest podobne. [Rezultatem tych różnic w farmakologii w stosunku do metylonu jest to, że etylon jest mniej silny pod względem dawki, ma bardziej zrównoważone działanie katecholaminergiczne w stosunku do serotoninergicznego i zachowuje się bardziej jak inhibitor wychwytu zwrotnego, taki jak metylofenidat, niż uwalniacz, taki jak amfetamina; jednak etylon nadal ma stosunkowo silne zdolności uwalniania.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.