Metylon

Z Narkopedia
Wersja z dnia 21:07, 30 lis 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (→‎Chemia i farmakologia substancji)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(NC)C(=O)C1=CC=C(OCO2)C2=C1

Inne nazwy substancji

bk-MDMA, M1, 1-(1,3-benzodioksol-5-yl)-2-metyloaminopropan-1-on

Odmiany nazwy substancji

metylonu, metylonem, metylonowi, metylonie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/metylon

Informacje ogólne[edytuj]

3,4-metylenodioksy-N-metkatynon (znany również jako M1, MDMC, βk-MDMA i Methylone) to nowa substancja pobudzająco-entaktogenna z klasy katynonów.

Metylon został po raz pierwszy zsyntetyzowany przez chemików Peytona Jacoba III i Alexandra Shulgina w 1996 roku jako potencjalny lek przeciwdepresyjny [1].

Metylon jest czasami używany jako substytut MDMA ze względu na podobieństwa w ich działaniu. Alexander Shulgin skomentował, że substancje te mają "prawie taką samą moc jak MDMA, ale nie dają takich samych efektów". Stwierdził również, że "ma prawie antydepresyjne działanie, przyjemne i pozytywne, ale nie wyjątkową magię MDMA"[2].

Toksyczność metylonu nie została dobrze zbadana, chociaż prawdopodobnie nie przekracza toksyczności MDMA i ma ograniczoną historię stosowania przez ludzi. Zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Metylon lub 3,4-metylenodioksy-N-metylokatynon to syntetyczna cząsteczka z rodziny katynonów. Katynony są strukturalnie podobne do amfetamin, zawierają rdzeń fenetyloaminowy z pierścieniem fenylowym związanym z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy z dodatkowym podstawieniem metylowym w Rα. Katynony, takie jak metylon, są alfa-metylowanymi fenetyloaminami. Katynony różnią się od amfetamin dodaniem ketonowej grupy funkcyjnej, grupy karbonylowej przy Rβ.

Metylon zawiera podstawienie metylowe w RN, podstawienie, które jest wspólne z MDMA, mefedronem i niektórymi innymi stymulantami. Metylon zawiera dodatkowe podstawienia przy R3 i R4 pierścienia fenylowego grupami tlenowymi. Te grupy tlenowe są włączone do pierścienia metylenodioksylowego poprzez łańcuch metylenowy. Metylon dzieli ten pierścień metylenodioksylowy z MDA, MDAI i MDMA.

Metylon działa jako mieszany inhibitor wychwytu zwrotnego/środek uwalniający serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Uważa się, że te neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za regulację przyjemności, motywacji, skupienia i dobrego samopoczucia. Odbywa się to poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego i ponownego wchłaniania neuroprzekaźników po wykonaniu ich funkcji przekazywania impulsu nerwowego, umożliwiając ich gromadzenie i ponowne wykorzystanie, co skutkuje efektami stymulującymi i euforycznymi.

W porównaniu do MDMA, ma około 3x niższe powinowactwo do transportera serotoniny (Ki=242,1 nM dla metylonu do Ki=72 nM dla MDMA), podczas gdy jego powinowactwo do transporterów noradrenaliny i dopaminy jest podobne. W szczególności, powinowactwo metylonu do pęcherzykowego transportera monoaminowego 2 (VMAT2) jest około 13x niższe niż w przypadku MDMA.

Rezultatem tych różnic w farmakologii w stosunku do MDMA jest to, że metylon jest mniej silny pod względem dawki, ma bardziej zrównoważone działanie katecholaminergiczne w stosunku do efektów serotoninergicznych i zachowuje się bardziej jak inhibitor wychwytu zwrotnego, taki jak metylofenidat, a nie uwalniacz, taki jak amfetamina; jednak metylon nadal ma stosunkowo silne zdolności uwalniania.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.