2-FMA

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(CC1=CC=CC=C1F)NC

Inne nazwy substancji

2-fluorometamfetamina, 1-(2-fluorofenylo)-N-metylopropan-2-aminaInformacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

2-FMA jest zazwyczaj zaliczana przez użytkowników do stymulantów funkcjonalnych, podobnie jak np. metylofenidat, tj. branych głównie dla zwiększenia produktywności, a nie przyjemności. Stąd też bywa stosowana przez osoby z zaburzeniami koncentracji jak ADHD/ADD, które w przypadku Polski najczęściej są zmuszone leczyć się na własną rękę z powodu niedodiagnozowania tego zaburzenia wśród dorosłych. Mechanizm działania tych zaburzeń opiera się na deficycie dopaminy, zaś psychostymulanty zwiększając ilość dostępnej dopaminy, prowadzą do złagodzenia objawów tych zaburzeń. Zachodzi to przez blokowanie wychwytu zwrotnego z przestrzeni międzysynaptycznej (DRI, ang. Dopamine Reuptake Inhibitor), lub uwalnianie jej z neuronu presynaptycznego (DRA, ang. Dopamine Releasing Agent). 2-FMA jest DRA.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

2-FMA używane jest jako stymulant do pracy lub nauki.

Efekty:

Stymulacja

W zależności od dawki przypomina działanie kofeiny [1], modafinilu [2], metylofenidatu [3] lub metamfetaminy [4].

Zwiększona koncentracja

O wiele łatwiej niż normalnie jest się na czymś skupić i nieprzerwanie to robić.

Euforia

Może występować niezależnie od dawki lecz jest to kwestia osobnicza. Nie jest to potężna euforia jaką wywołuje MDMA [5] lecz bardziej zbliżona do tej amfetaminowej [6] czyli poczucie siły, pewność siebie i energia.

W większych dawkach stymulacja objawia się nadpobudliwością ruchową, drżeniem mięśni, bruksizmem i ogólnym zmniejszeniem kontroli motorycznej. Pomimo bycia pochodną amfetaminy nie wykazuje negatywnego wpływu na sen.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Doustnie:

5-15mg - Lekko

15-30mg - Średnio

30-50mg - Mocno

50+ - Bardzo mocno

Przy tej drodze administracji pierwsze efekty pojawiają się w ciągu godziny od przyjęcia i narastają w ciągu kolejnej. Szczyt działania trwa od dwóch i pół do czterech godzin po czym przez następne dwie do trzech godzin następuje spadek aktywności.

Donosowo:

5-15mg - Lekko

15-30mg - Średnio

30-50mg - Mocno

50+ - Bardzo mocno

Podanie donosowe charakteryzuje się szybszym i intensywniejszym działaniem substancji. Pierwsze efekty występują w ciągu czterdziestu minut i narastają w ciągu pół godziny. Szczyt działania trwa od jednej godziny do trzech po czym przez kolejne dwie do czterech godzin następuje spadek.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Substancja dostępna u licznych holenderskich vendorów RC, cena waha się od 20€ za 1g do 6-8€ przy dużych zamówieniach. Nie udokumentowano ulicznej sprzedaży tej substancji, prawdopodobnie ze względu na niższą cenę i większą popularność amfetaminy i metamfetaminy.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

2-fluorometamfetamina (2-FMA) jest syntetyczną cząsteczką z grupy podstawionych amfetamin. Cząsteczki z grupy amfetamin zawierają rdzeń fenetyloaminowy, zawierający pierścień fenylowy związany z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy, z dodatkowym podstawieniem metylowym w Rα (tj. amfetaminy są alfa-metylowanymi fenetyloaminami). 2-FMA zawiera grupę metylową związaną z końcową aminą RN rdzenia amfetaminy. Jest to takie same podstawienie jak w przypadku metamfetaminy.

2-FMA jest analogiem metamfetaminy, fluorowanym na 2. pozycji i N-metylowanym homologiem 2-FA (2-fluoroamfetaminy).

Jeśli chodzi o farmakologię, w odróżnieniu od innych amfetamin 2-FMA nie została zbadana pod tym kątem. Spekuluje się, że jest ona wyzwalaczem dopaminy i noradrenaliny. Oznacza to, że prowadzi ona do zwiększenia poziomu tych neuroprzekaźników w mózgu poprzez częściowe blokowanie i wiązanie się z białkami, które normalnie usuwają je z przestrzeni międzysynaptycznej. Pozwala to na akumulację dopaminy i noradrenaliny w mózgu, wywołując efekty euforyczne i stymulujące.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja od sierpnia 2018 r. jako pochodna fenetylaminy nielegalna na mocy prawa analogowego.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.