Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN(C)CCCOC1=NN(C2=CC=CC=C21)CC3=CC=CC=C3

Nazwa generyczna

Tantum Rosa

Inne nazwy substancji

3-(1-benzylo-1H-indazolo-3-yloksy)-N,N-dimetylopropano-1-amina, Benzydaminum, benza, cipacz

Odmiany nazwy substancji

benzydaminy, benzydaminę, benzydaminą, benzydaminie, benzydamin, benzydamino, benzę, benzy, benzie, benzą, cipacza, cipaczowi, cipaczu, cipaczem, cipaczami, cipaczach, cipaczom


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/benzydamina

Informacje ogólne[edytuj]

Benzydamina (chlorowodorek 1-benzylo-3-[3-(dimetylo-amino)-propoksy]-1H-indazolu) jest indolowym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzakrzepowe – dzięki hamowaniu działania czynnika aktywującego płytki. Z uwagi na działanie psychoaktywne, ekstrahowana domowymi metodami z produktów farmaceutycznych benzydamina jest również stosowana rekreacyjnie.

Opracowania naukowe[edytuj]

Motyka M., Marcinkowski J. T., Nowe metody odurzania się. Cz. I. Leki dostępne bez recepty wykorzystywane w celach narkotycznych, Probl Hig Epidemiol (2014) [1]

Piątek A., et al., Rekreacyjne używanie leków dostępnych w odręcznej sprzedaży: odurzanie i doping mózgu, Alcohol. Drug Addict. (2015) [2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

W zależności od przyjętej dawki, efekty działania benzydaminy mogą być różne. W przypadku przyjęcia niewielkiej dawki występuje głównie stymulacja, lekkie przewidzenia związane z rozciaganiem się światła, delikatne przesłyszania. Bardzo często występuje również euforia i błogostan. Wraz ze zwiększaniem dawek występują coraz intensywniejsze przewidzenia i przesłyszenia, pojawia się duże zaburzenie równowagi i mowy, problemy z pamięcią krótkotrwałą, pojawienie się charaterystycznego "metalowego pogłosu", bardzo często towarzyszy temu strach i lęk. Przy wysokich dawkach pojawiają sie bardzo realne halucynacje wzrokowe i słuchowe, które można łatwo pomylić z rzeczywistością. Dla wielu ludzi halucynacje przybierają straszny charakter, którym towarzyszy niepokój i lęk. U wrażliwszych osób istnieje duże prawdopodobieństwo zatracenia trzeźwej oceny sytuacji.

Benzydamina w dawkach rekreacyjnych jest bardzo niebezpieczną i silną substancją. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Z powodu nadmiernego strachu, który powoduje ten narkotyk, niezwykle łatwo o utratę kontroli nad sobą, co często może prowadzić do bad tripa. By ograniczyć ryzyko związane z zażywaniem benzydaminy, warto stosować się do poniższych punktów.

  • Zadbaj o zaufanego, trzeźwego opiekuna, który w razie potrzeby uspokoi Cię i zapewni Ci bezpieczeństwo.
  • Postaraj się, by podczas działania substancji mieć możliwość rozświetlenia miejsca, w którym się znajdujesz, w przypadku, gdyby sytuacja wymykała się spod kontroli.
  • Staraj się pić dużo wody (zalecane napoje izotoniczne) podczas tripu, by uniknąć odwodnienia.
  • Nie powinieneś łączyć benzydaminy z innymi używkami, jeżeli nie masz wystarczającego doświadczenia.
  • Nie bierz, jeżeli masz takie schorzenia jak: choroba psychiczna, choroby wątroby lub nerek, nadciśnienie, problemy z sercem.
  • Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli masz astmę, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia skurczu oskrzeli.
  • Nie bierz, jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią.
  • Nie powinieneś zaczynać od dawki większej niż 2 gramy.
  • Nie powinieneś przekraczać dawki 4 gram.
  • Nigdy nie prowadź samochodu i nie wykonuj żadnych czynności wymagających trzeźwej oceny sytuacji.
  • W przypadku korzystania z preparatu "Tantum Rosa", zawsze wykonaj dokładną ekstrakcje soli!
  • Staraj się brać benzydamine jak najrzadziej.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Jedynym sensownym sposobem podania jest p.o. (podanie doustne). Benzydamina działa też przy paleniu, są też osoby, które próbowały ją wciągać, ale obie te drogi są nieefektywne z racji na duże zanieczyszczenie NaCl (sól kuchenną) przez byle jak przeprowadzoną ekstrakcję benzydaminy. Zanieczyszczenia solą, bardzo przeszkadzają w paleniu, a wciąganie czegoś takiego to katorga.

Dawkowanie jest bardzo indywidualne i należy zaczynać od niskich dawek, lub zadbać o trzeźwego i odpowiedzialnego opiekuna.

W przypadku korzystania z preparatu "Tantum Rosa" należy pamiętać, że jedna saszetka zawiera 500mg benzydaminy i konieczny jest proces ekstrakcji.

500mg-1000mg: Przy takiej dawce pojawia się stymulacja, lekkie przewidzenia związane z rozciąganiem się światła, delikatne przesłyszenia. Bardzo często występuje również euforia i błogostan.

1000mg-2000mg: Przewidzenia stają się bardzo intensywne i wielokrotnie pojawiają się halucynacje, które wydają się być bardzo realne. Pojawiają się również częste przesłyszenia. Występują dość duże zaburzenia równowagi i mowy, problemy z pamięcią krótkotrwałą, pojawienie się charakterystycznego "metalowego pogłosu". Bardzo często towarzyszy temu strach i lęk.

2000mg i więcej: Przy tak wysokich dawkach pojawiają się bardzo realne halucynacje wzrokowe i słuchowe, które można łatwo pomylić z rzeczywistością. Dla wielu ludzi halucynacje przybierają straszny charakter, którym towarzyszy niepokój i lęk. U wrażliwszych osób istnieje duże prawdopodobieństwo zatracenia trzeźwej oceny sytuacji.

Ładowanie do pełni efektów od momentu przyjęcia substancji może się znacząco różnić w czasie pomiędzy użytkownikami, ponieważ zależy to od wielu czynników, głównym z nich, jak przy wszystkich substancjach podawanych tą drogą, jest to, czy zarzucane było na pełny, czy pusty żołądek.

Czas trwania tripu na benzydaminie jest długi. Przy stosowaniu doustnym (jedyna zalecana droga podania) pierwsze efekty powinny pojawić się już po ok. 1 godzinie. Możliwe halucynacje trwają ok. 8 - 10 godzin, natomiast efekty odczuwalne mogą trwać nawet do 24 godzin. Przez cały czas działania substancji niemożliwe jest zaśnięcie. Działanie stymulujące może utrzymywać się nawet do 36 godzin. Zdarzają się również przypadki, gdzie delikatne powidoki mogą utrzymywać się wiele dni lub miesięcy. Prawdopodobnie wiąże się to z uszkodzeniem gałek ocznych.

Benzydaminę najlepiej spożywać w ciemnych miejscach i pomieszczeniach, przewidzenia i halucynacje stają się wtedy o wiele bardziej realne. Własne mieszkanie nocą doskonale sprawdzi się na czas działania benzydaminy. Dobrym miejscem jest również las — występująca tam gra świateł wywoła intensywniejsze halucynacje (Wychodzenie podczas działania benzydaminy nocą z domu jest niebezpieczne i warto zatroszczyć się o trzeźwego opiekuna).

Benzydamina nie nadaje się na różnego rodzaju imprezy czy spotkania. Nie należy ona do 'zabawowych' narkotyków. (Aczkolwiek istnieją przypadki osób, spożywających benzydamine w dawkach 500mg - 1000mg na imprezach, dyskotekach, w celu wywołania dużej stymulacji, którą oferuje benzydamina).

W przypadku aplikacji benzydaminy doustnie występuje wiele efektów ubocznych. Wartym nadmienienia jest, iż benzadymina posiada charakterystyczny, obrzydliwy smak. Do najczęstszych objawów niepożądanych należą:

  • Odrętwienie i utrata czucia w miejscu podania, czasami uczucie kłucia i mrowienia.
  • Suchość w ustach.
  • Nudności, wymioty, ból i zawroty głowy.
  • Podwyższone ciśnienie i tętno.
  • Odwodnienie organizmu.
  • Bezsenność (nawet do 48h).
  • Drgawki (w przypadku wysokich dawek).


Zagrożenia: Delirianty działają bardzo mocno i ładują się bardzo długo, dorzucanie deliriantów to droga na skróty do katastrofy. Bardzo popularnym błędem jest dorzucanie, zanim załaduje się pełnia efektów, bo użytkownik oczekuje mocniejszego działania. Po odpowiednim czasie użytkownik zostaje przytłoczony skumulowaną siłą wszystkich przyjętych dawek. To naprawdę bardzo częsty błąd przy benzydaminie.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Popularna wśród młodzieży z racji na niską cenę i dostępność w aptece bez recepty. Benzydamina jest dostępna w każdej aptece (w preparacie pod nazwą "Tantum Rosa"). W przypadku korzystania z preparatu "Tantum Rosa", obowiązkowa jest ekstrakcja benzydaminy (sól w bardzo wysokiej dawce, zawarta w tym preparacie, jest bardzo szkodliwa dla zdrowia). Benzydamina znajduje się również w innych preparatach, lecz jej zawartość jest zbyt niska, by nadawała się do użycia rekreacyjnego.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Benzydamina (stosowana głównie w postaci chlorowodorku benzydaminy) jest pochodną indazolu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, przeciwbólowym, miejscowo znieczulającym i antyseptycznym. Przenika przez barierę krew-mózg. Działanie rekreacyjne związane jest z uwolnieniem dużych ilości dopaminy. Blokuje cyklooksygenazy oraz fosfolipazę A2. Benzydamina zastosowana w odpowiednim podłożu na skórę lub śluzówki, wchłania się bardzo dobrze i osiąga w zmienionych chorobowo tkankach stężenie wyższe niż po podaniu doustnym.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Z racji na sam charakter delirycznej fazy potencjał uzależniający deliriantów jest znikomy. Pzygody z deliriantami mało kto powtarza więcej niż kilka razy, ogromna większość użytkowników po pojedynczych doświadczeniach z deliriantami daje sobie z nimi spokój na zawsze. Chaos, brak kontroli nad fazą, efekty uboczne odczuwane jako ciężkie zatrucie organizmu i bardzo długi czas działania wymieszane z brakiem działania euforycznego a często dysforią odstraszają każdego użytkownika prędzej czy później.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja legalna na terenie Polski.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.