PMA

Z Narkopedia
Wersja z dnia 17:34, 3 wrz 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (→‎Status prawny w poszczególnych krajach)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]C1=CC(=CC=C1CC(C)N)OC

Inne nazwy substancji

4-MA, 4-metoksyamfetamina, UFOInformacje ogólne[edytuj]

Uwaga! PMA może powodować groźne dla życia skutki uboczne (takie jak hipertermia i zespół serotoninowy) nawet w niewielkich dawkach. W związku z tym zdecydowanie odradza się używanie tej substancji. Zaleca się również, aby zawsze badać MDMA na obecność PMA za pomocą odczynnika testowego, ponieważ jest to powszechny środek fałszujący.

Para-metoksyamfetamina (znana również jako 4-metoksyamfetamina, 4-MeOA, niedokładnie jako 4-MA (co powinno być zarezerwowane dla 4-MA ((4-MeA)), a częściej jako PMA) jest silną substancją halucynogenną z klasy amfetamin. PMA należy do rodziny substancji znanych jako podstawione amfetaminy. Jednak w przeciwieństwie do innych podstawionych amfetamin, PMA nie wywołuje efektów stymulujących ani entaktogennych, ani euforii. Nie jest przyjmowany samodzielnie, ale zamiast tego znajduje się jako składnik tabletek "Ecstasy" jako fałszywy substytut MDMA.

PMA istnieje od lat 70-tych, gdzie był sprzedawany razem z PMMA jako Ecstasy i zyskał dużą uwagę po wielu hospitalizacjach i zgonach. Zwykle nie wywołuje zbyt zauważalnych efektów, przez co ludzie spożywają go więcej lub łączą go z innymi substancjami, aż w końcu przedawkowują. Powoduje niebezpieczne skutki uboczne, w tym nagły i niezwykle wysoki wzrost temperatury ciała i ciśnienia krwi, nieprawidłowe bicie serca, odwodnienie, a czasem silne zawroty głowy.

PMA, wraz z innymi narkotykami, takimi jak PMMA i PMEA, mają bardzo małą wartość rekreacyjną i są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych i toksycznych znanych substancji. Zdecydowanie zaleca się całkowite unikanie tych dwóch narkotyków.

Opracowania naukowe[edytuj]

Przypadki śmiertelnych zatruć p-metoksyamfetaminą (PMA) w materiale Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[1]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Niebezpieczne interakcje[edytuj]

Uwaga! Ostrzeżenie: Wiele substancji psychoaktywnych, które są w miarę bezpieczne w samodzielnym stosowaniu, może nagle stać się niebezpiecznymi, a nawet zagrażającymi życiu, w połączeniu z niektórymi innymi substancjami. Poniższa lista zawiera niektóre znane niebezpieczne interakcje (choć nie ma pewności, że obejmuje wszystkie z nich).

Alkohol - Picie alkoholu po środkach pobudzających jest uważane za ryzykowne, ponieważ zmniejsza uspokajające działanie alkoholu, które organizm wykorzystuje do oceny stanu upojenia. Często prowadzi to do nadmiernego picia ze znacznie zmniejszonymi zahamowaniami, zwiększając ryzyko uszkodzenia wątroby i zwiększonego odwodnienia. Działanie stymulantów pozwala również na picie po upływie punktu, w którym normalnie można by zemdleć, co zwiększa ryzyko. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, powinieneś ustalić limit ilości wypijanej co godzinę i trzymać się go, pamiętając, że będziesz mniej odczuwać działanie alkoholu i substancji pobudzających.

GHB/GBL - Stymulanty zwiększają szybkość oddychania, umożliwiając podanie większej dawki środków uspokajających. Jeśli środek pobudzający wyczerpie się jako pierwszy, depresyjne działanie GHB/GBL może pokonać użytkownika i spowodować zatrzymanie oddychania.

Opioidy - środki pobudzające zwiększają częstość oddechów, umożliwiając podanie większej dawki opiatów. Jeśli środek pobudzający ustąpi jako pierwszy, opiat może pokonać pacjenta i spowodować zatrzymanie oddechu.

Kokaina - w nagradzającym działaniu kokainy pośredniczy hamowanie DAT i zwiększenie egzocytozy dopaminy przez błonę komórkową. Amfetamina odwraca kierunek DAT i kierunek transportu pęcherzykowego w komórce poprzez mechanizm przemieszczania za pośrednictwem pH, wykluczając w ten sposób regularny mechanizm uwalniania dopaminy poprzez egzocytozę, ponieważ efekty Na+/K+ ATPazy są hamowane. W przypadku połączenia kokainy i amfetaminy można zaobserwować efekty kardiologiczne spowodowane mechanizmem, w którym pośredniczy SERT, wynikającym z późniejszej aktywacji 5-HT2B, co jest efektem walwulopatii związanej z serotoniną. Amfetaminy generalnie powodują nadciśnienie w modelach nadużywania, a to połączenie może zwiększać ryzyko omdlenia z powodu turbulentnego przepływu krwi podczas operacji zastawki. Nagradzające mechanizmy kokainy są odwracane przez podanie amfetaminy.

Marihuana - stymulanty zwiększają poziom lęku i ryzyko pętli myślowych i paranoi, co może prowadzić do negatywnych doświadczeń.

Kofeina - ta kombinacja stymulantów jest ogólnie uważana za niepotrzebną i może zwiększać obciążenie serca, a także potencjalnie powodować niepokój i dyskomfort fizyczny

Tramadol - Trampek i stymulanty zwiększają ryzyko wystąpienia drgawek.

DXM - obie substancje podnoszą tętno, a w skrajnych przypadkach ataki paniki wywołane tymi substancjami prowadzą do poważniejszych problemów z sercem.

Ketamina - Połączenie amfetaminy i ketaminy może powodować psychozy przypominające schizofrenię, ale nie gorsze niż psychozy wywołane przez każdą z tych substancji osobno, ale jest to dyskusyjne. Wynika to ze zdolności amfetaminy do osłabiania zaburzeń pamięci roboczej powodowanych przez ketaminę. Sama amfetamina może powodować wielkomówstwo, paranoję lub urojenia somatyczne z niewielkim lub żadnym wpływem na objawy negatywne. Ketamina spowoduje jednak zaburzenia myślenia, zaburzenia funkcjonowania wykonawczego i urojenia z powodu modyfikacji koncepcji. Mechanizmy te wynikają ze wzrostu aktywności dopaminergicznej w szlaku mezolimbicznym spowodowanym przez amfetaminę ze względu na jej farmakologiczny wpływ na dopaminę oraz z powodu zakłócenia funkcjonowania dopaminergicznego w szlakach mezokortykalnych poprzez działanie antagonistyczne NMDA ketaminy. Łącząc te dwie substancje, można spodziewać się głównie zaburzeń myślenia wraz z objawami pozytywnymi.

PCP - zwiększa ryzyko tachykardii, nadciśnienia i stanów maniakalnych.

Metoksetamina - zwiększa ryzyko tachykardii, nadciśnienia i stanów maniakalnych.

25x-NBOMe - Amfetamina i NBOMe zapewniają znaczną stymulację, która w połączeniu może powodować tachykardię, nadciśnienie, zwężenie naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach niewydolność serca. Lękotwórcze i skupiające efekty stymulantów również nie są dobre w połączeniu z psychodelikami, ponieważ mogą prowadzić do nieprzyjemnych pętli myślowych. Wiadomo, że NBOM powodują drgawki, a stymulanty mogą zwiększać to ryzyko.

2C-T-x - Podejrzewa się, że ma łagodne właściwości MAOI. Może zwiększać ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.

5-MeO-xxT - Podejrzewa się, że ma łagodne właściwości MAOI. Może zwiększać ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.

aMT - aMT ma właściwości MAOI, które mogą niekorzystnie oddziaływać z amfetaminami.

MAOI - inhibitory MAO-B mogą w nieprzewidywalny sposób zwiększać siłę i czas działania fenetylamin. Inhibitory MAO-A w połączeniu z amfetaminą mogą prowadzić do przełomu nadciśnieniowego.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Austria[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż PMA jest nielegalna na mocy SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Brazylia[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż są nielegalne, ponieważ są wymienione w Portaria SVS/MS nr 344.

Kanada[edytuj]

PMA jest substancją z Wykazu I.

Niemcy[edytuj]

PMA jest kontrolowany w ramach Anlage I BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz I) od 1 września 1984 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Rosja[edytuj]

PMA jest klasyfikowany jako substancja z Wykazu I.

Szwajcaria[edytuj]

PMA jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis D.

Anglia[edytuj]

PMA jest lekiem klasy A.

Stany Zjednoczone[edytuj]

PMA jest substancją z Wykazu I.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

W latach 90-tych często można było ją kupić w postaci tabletek jak ecstasy. Przypadki zatruć wynikały z łykania przez ludzi po kilka pigułek, bo działały z opóźnieniem.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.